Jak dentysta może pomóc pacjentom z bezdechem sennym. Są nowe propozycje

Autor: miro • Źródło: infoDENT24.pl
28-07-2022, 12:48
Czterech na dziesięciu dorosłych Polaków chrapie. Ci najciężej doświadczeni dolegliwością zagrożeni są obturacyjnym bezdechem sennym. Osoby takie są pacjentami gabinetów stomatologicznych. Dentyści mogą im pomóc.

Stomatolog może uratować życie pacjentowi z bezdechem sennym, rozpoznając problem i kierując go do specjalisty leczącego tę przypadłość. Na jednej z konferencji American Dentists Association stwierdzono nawet, że wszyscy pacjenci stomatologiczni powinni być badani pod kątem bezdechu sennego.

Niemal co czwarty pacjent gabinetów stomatologicznych (głównie mężczyzn) cierpi na obturacyjny bezdech senny. Jednak zaledwie 15 proc. z tych osób ma zdiagnozowaną tę dolegliwość, a spośród nich tylko 25 proc. aktywnie się leczy.

Nowe narzędzie do analizy bezdechu sennego

Dentyści mogą uzyskać dostęp do nowej metody diagnozującej obturacyjny bezdech senny autorstwa Healthnomic, spółki z branży medtech, specjalizującej się w zdalnej diagnostyce chorób cywilizacyjnych.

- Poszerzamy portfolio współpracujących z nami lecznic, zwiększając dostępność badań dla coraz szerszych grup pacjentów  – zapewnia Paweł Wiśniewski, prezes zarządu Healthnomic.

- Zaproponowane rozwiązanie umożliwi pomaganie pacjentom mającym problemy z oddychaniem na szerszą skalę oraz - mamy nadzieję - zwiększy dostępność badań. Nasze rozwiązanie jest dużo tańszą i mniej inwazyjną alternatywą dla aktualnych metod diagnozy – dodaje Paweł Wiśniewski.

To alternatywa dla drogiego i niekomfortowego badania, jakim jest najczęściej wykonywana polisomnografia.

Zaproponowany system diagnozowania obturacyjnego bezdechu sennego Healthnomic wyposażony jest w funkcjonalnie powiązane ze sobą za pomocą bluetooth urządzenia elektroniczne, oprogramowanie oraz oprzyrządowanie.

Po podłączeniu do pacjenta mobilnego aparatu rejestrującego Apnomic GX3 rejestruje on m.in. takie wskaźniki jak:

Urządzenie umożliwia wykonanie badania w domu pacjenta, w dowolnym terminie. Dane z przebiegu badania, dostępne dla lekarza prowadzącego, umożliwiają postawienie pełnej diagnozy medycznej.

Healthnomic rozpoczął procedurę patentową dla systemu zbierającego oraz analizującego dane medyczne służące do diagnozowania bezdechu sennego. Spółka ma również w planach certyfikację systemu w Unii Europejskiej, a następnie poza jej granicami.

Dentyści mają duże szanse na wykrycie bezdechu sennego

Przypomnijmy, że na jednym z kongresów American Dental Association wręcz padła sugestia, aby pacjentów z chorobami towarzyszącymi  OBS szczególnie starannie badać w kierunku bezdechu sennego, gdyż ryzyko takie jest wówczas bardzo wysokie i wzrasta o:

Tym pacjentom dentysta powinien zalecać udanie się do specjalisty zajmującego się leczeniem zaburzeń snu. Jedna rozmowa może części pacjentów uratować życie.

Propozycja zbierania wywiadu w kierunku bezdechu sennego prowadzonego przez dentystę:

 Pytania związane z samym bezdechem sennym:

Stomatologiczne objawy bezdechu sennego:

Na czym polega obturacyjny bezdech senny

 Spadek napięcia mięśniowego w trakcie snu prowadzi do zwężania przestrzeni górnych dróg oddechowych, którymi przepływa powietrze. Zjawisko chrapania jest szczególnie niebezpieczne, gdy przekształca się w bezdech senny. Ten zaś mierzony jest liczbą bezdechów i epizodów hipowentylacji na godzinę snu, trwających dłużej niż 10 s. O ile liczba ta przekracza 20 - mamy do czynienia z poważnym stanem zagrażającym nawet życiu.

W największym uproszczeniu można stwierdzić, że chrapanie jest zjawiskiem mechanicznym, któremu udaje się zapobiec również w sposób mechaniczny. Jedną z takich metod jest aparat dentystyczny do wysuwania żuchwy - dzięki większemu otwarciu gardła, można wyeliminować bezdech lub znacznie zredukować jego natężenie. Żuchwa utrzymywana jest wówczas w lekko wysuniętej pozycji i spięta ze szczęką poprzez łączniki.