Zwolnienie lekarskie po zabiegu stomatologicznym. Nie każdy dentysta może je wystawić

Autor: nieck • Źródło: ZUS
23-07-2022, 18:31
Nie każdy lekarz dentysta może wystawić pacjentowi zwolnienie lekarskie, na przykład po ekstrakcji ósemek. Jakie warunki muszą być spełnione, by to było możliwe?

Dentysta może wystawić zwolnienie lekarskie. Nie każdy

Prawo do wystawiania zaświadczeń lekarskich przysługuje jedynie lekarzom dentystom (oczywiście także lekarzom), po zakończeniu stażu podyplomowego.

Przy czym Zakład Ubezpieczeń Społecznych musi wyrazić zgodę, która wydawana jest na podstawie wniosku skierowanego do urzędu przez lekarza dentystę. Zgoda taka musi być poprzedzona złożeniem  oświadczenia o zobowiązaniu do przestrzegania zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy.

Sytuacja prawna nie zależy od tego czy lekarz dentysta pracuje we własnym gabinecie dentystycznym, czy zatrudniony jest, ewentualnie współpracuje w jakiejkolwiek formie z właścicielem (zarządzającym) gabinetu stomatologicznego. 

Co nie mniej ważne dentysta może  wystawiać zwolnienie jeśli gabinet, w którym pracuje ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli nie  współpracuje z NFZ, wystawia jedynie zaświadczenie o przebytym zabiegu z zaleceniem wypoczynku w dniu zabiegu i kolejnym następującym po nim, informuje Adam Osenkowski, manager w szczecińskiej placówce - Gabinety Stomatologiczne Anna Łokaj.

Kiedy przysługuje zwolnienie od dentysty

Na zwolnienie nie może liczyć pacjent, który leczył próchnicę, lub przeszedł zabieg higienizacji jamy ustnej. Przerwy w pracy lub szkole mogą natomiast wymagać zabiegi inwazyjne, chirurgiczne. Takie, podczas których została naruszona  ciągłość tkanki i których skutki powodują opuchliznę, ból i utrudnienia np. w mówieniu. Także w przypadku wykonywania pracy fizycznej, która może prowadzić do wolniejszego gojenia się, zwolnienie lekarskie bywa  potrzebne.

Najczęstszą sytuacją, w której zwolnienie lekarskie po zabiegu stomatologicznym zostaje wystawione jest ekstrakcja zęba, a zwłaszcza ekstrakcja ósemek, która czasami bywa skomplikowana. Poza tym na zwolnienie mogą liczyć pacjenci po leczeniu kanałowym. 

W 2021 r. mniejsza absencja w pracy niż w 2020 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie rejestruje osobno zwolnień lekarskich wystawianych przez lekarzy dentystów, jak poinformował infoDENT24.pl, rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Zatem nie wiadomo, jak często takie sytuacje mają miejsce.

Wg oficjalnych danych, w  2021 roku lekarze wszystkich specjalności wystawili osobom ubezpieczonym w ZUS 20,5 mln zaświadczeń lekarskich z powodu choroby.  

Najczęściej przyczyną przerwy w pracy były:

Łączna liczba dni absencji w pracy wynikająca z tych zaświadczeń wyniosła 239,9 mln. W porównaniu do 2020 r. zmniejszyła się zarówno absencja liczona w dniach – o 6,3 proc., jak i liczba zaświadczeń – o 1,3 proc.