Co robić, gdy boli ząb? Te leki przyniosą ulgę

Autor: nieck • Źródło: en
01-07-2022, 13:40
Gdy ból zęba trwa dłużej niż 2 dni, trzeba pójść do dentysty. Można  jednak skutecznie zmniejszyć cierpienie, oczekując na wizytę. Lepiej też wiedzieć, czego nie robić, by bólu nie spotęgować.

Kiedy zdecydowanie szukać porady lekarza dentysty:

Co robić, gdy boli ząb, a na wizytę u dentysty trzeba poczekać? 

Czego zdecydowanie nie robić

Należy wystrzegać się jedzenia słodkich przekąsek, ale też bardzo gorących lub bardzo zimnych pokarmów. Nie należy też palić papierosów, gdyż to może jedynie spotęgować problemy stomatologiczne.

Jaki lek na ból zęba

Do walki z bólem zęba najczęściej stosuje się nieopioidowe leki przeciwbólowe. Takim jest ibuprofen. Ma silne działanie przeciwbólowe, w przeciwieństwie do paracetamolu, który działa przeciwzapalnie. Ibuprofen ma też wśród leków przeciwbólowych bez recepty najniższe względne ryzyko wystąpienia żołądkowo - jelitowych skutków ubocznych.

Pojedyncza dawka do samodzielnego leczenia wynosi 200 do 400 mg, maksymalna dawka dobowa wynosi 1200 mg przez co najwyżej cztery dni. Czysty ibuprofen jest słabo rozpuszczalny w żołądku i osiąga maksymalny poziom w osoczu ok. 90 minut po spożyciu. W przypadku lizyny ibuprofenu maksymalne stężenie w osoczu osiągane jest szybciej, gdyż związek ten lepiej się rozpuszcza.  Dla szybszego działania dostępne są leki zawierające 400 mg ibuprofenu i odpowiednią dawkę lizyny. 

Przy samodzielnym leczeniu wskazane jest ograniczenie dawki maksymalnie do 1200 mg na dobę przez cztery dni. Trzeba też pamiętać, że ibuprofen i substancje z tej grupy  przeciwwskazane są  dla osób z chorobą wrzodową przewodu pokarmowego, astmą oskrzelową, ciężką niewydolnością wątroby i nerek, niewydolnością serca oraz w III trymestrze ciąży.

Kwas acetylosalicylowy (ASA) nie jest zalecany w przypadku bólu zęba. Jej działanie polega na hamowaniu aktywności enzymów biorących udział w przemianie kwasu arachidonowego - cyklooksygenazy-1 (COX-1), cyklooksygenazy-2 (COX-2) oraz w mniejszym stopniu lipooksygenazy. Agregacja płytek krwi jest hamowana w procesie COX nawet przy pojedynczej dawce ASA. Ten typ oddziaływania, w przeciwieństwie do hamowania przez diklofenak lub ibuprofen, jest nieodwracalny. W efekcie zwiększona skłonność do krwawień utrzymuje się przez kilka dni, aż do wzrostu nowych płytek krwi. Zatem jest to niekorzystne zarówno przed, jak i po zabiegach stomatologicznych.

Na ból zęba można też stosować diklofenak. Środek ten ma silniejsze działanie przeciwbólowe niż ibuprofen w porównywalnej dawce, ale jest rzadziej stosowany. Ibuprofen został  lepiej wypróbowany i przetestowany. Zatem diklofenak jest wskazany, ale zaleca się go do krótkotrwałego, okazjonalnego stosowania  w dawce od 12,5 do 25 mg, do maksymalnej dawki dobowej 75 mg, nie dłużej niż przez cztery dni (wskazania z ulotku dołączonej do leku).

Przyczyny bólu zęba