Andrzej Cisło odchodzi z NIL. Apeluje i wyjaśnia: nie tylko NFZ

Autor: miro • Źródło: ms
03-06-2022, 08:31
- Musimy dbać o propagowanie samorządności lekarskiej. Samorząd musi słuchać, ale i być słyszalnym - to słowa pożegnania Andrzeja Cisły byłego już wiceprezesa NRL i przewodniczącego Komisji Stomatologicznej tej Rady (VIII, minionej kadencji).

 Andrzej Cisło przypomniał, że w chwili zebrania się nowej Naczelnej Rady Lekarskiej (3 czerwca) wygasł jego mandat jako członka tej Rady i jej wiceprezesa.

W związku z zakończeniem pracy w Naczelnej Izbie Lekarskiej, Andrzej Cisło złożył podziękowania wszystkim sekundującym jego pracy, jak też komentującym poczynania Komisji Stomatologicznej NRL, której był przewodniczącym.

- Mam poczucie spełnionego obowiązku i głębokiej wdzięczności dla wszystkich, którzy zaufali mi i pomagali w jego wypełnianiu – dodał były wiceprezes NRL

Andrzej Cisło zaapelował o dalsze propagowanie samorządności lekarskiej. - Samorząd musi słuchać, ale i być słyszalnym - stwierdził.

Czy tylko potyczki o kontrakty z NFZ?

Podczas XV Zjazdu Lekarzy, Andrzej Cisło odbierał zarzuty, że w trakcie swojej czteroletniej kadencji zajmował się w pionie stomatologicznym głównie kontraktami z NFZ. – To mit, tlący się w świadomości lekarzy dentystów. Mit ten wzmacnia przekonanie o tym, że - szczególnie młodym stomatologom - nie opłaca się angażować w pracę izby lekarskiej – twierdził były wiceprezes NRL.

- To nieprawda, że mówiliśmy głównie o kontraktach. Zaledwie 6 proc. objętości 13-stronicowego sprawozdania z prac Kmisji Stomatologicznej VIII kadencji poświęcone zostało problemom związanym z kontraktowaniem świadczeń na NFZ – argumentował Andrzej Cisło.

- Podstawowym problemem lekarzy dentystów jest głęboka niedostępność zarówno systemu specjalizacji jak i jakiekolwiek instytucjonalnego finansowego wsparcia kształcenia podyplomowego i ten problem głównie zajmował czas KS NRL - przekonywał jej szef VIII kadencji.

Pytania o wspólne interesy lekarzy i lekarzy dentystów

Jak się okazało po głosowaniach ustępujący wiceprezes NRL dopytywał nowego szefa Rady Łukasza Jankowskiego:

Łukasz Jankowski odpowiedział konkretnie: tak zdaję sobie z tego sprawę.

Odpowiedź uwiarygodnił działaniami prowadzonymi w ORL w Warszawie, w której rozpoczął pracę jako prezes już II kadencję.

- Przemawiają za mną konkretne rezultaty współpracy w naszej izbie. Potrafiliśmy murem stanąć za lekarzami dentystami, członkami naszej izby. Chciałbym żeby lekarze dentyści usłyszeli tę deklarację. Reprezentujemy wspólnotę obojga zawodów. Staniemy za wami murem, poprzemy wasze słuszne dążenia i będziemy was słuchać, tak jak chcemy żebyście wy słuchali nas. Jesteśmy razem. A więc, odpowiadając na wszystkie pytania Andrzeja Cisły, mówię zdecydowane: tak, tak, tak – zapewnił nowy prezes NRL.

Nie tylko walka o wyższe wyceny kontraktów NFZ

Aktywność KS NRL w trakcie zakończonej, VIII kadencji, wykraczająca poza walkę o wyższe wyceny świadczeń stomatologicznych w kontraktach z NFZ:

Pełen zakres prac KS NRL VIII kadencji tutaj