Jak myje zęby mężczyzna, a jak kobieta. Badania naukowe

Autor: nieck • Źródło: en
17-05-2022, 16:51
Kobiety czy mężczyźni dbają lepiej o higienę jamy ustnej?  Badania naukowe codziennych nawyków ujawniają, że potrzebne są odrębne strategie, aby wyrównać nierówności między płciami.

Higiena zębów zależy od płci 

Która płeć ma lepsze nawyki w zakresie higieny jamy ustnej. Kto lepiej zęby szczotkuje i dba o regularne wizyty u dentysty. Nawet bez jakichkolwiek podejrzeń, że coś złego dzieje się z zębami? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali naukowcy z kilku uczelni medycznych na terenie Stanów Zjednoczonych.

W USA kobiety  lepiej dbają o higienę jamy ustnej. Co bardzo ważne chodzą regularnie do dentysty. A tego o mężczyznach, biorących udział w badaniu, powiedzieć nie można.  Nawyki panów zwiększały ryzyko chorób zębów.  Wyniki badania ukazały się w Journal of Dentistry.

Mężczyźni mają gorsze zdrowie jamy ustnej

- Nasze badanie potwierdza utrzymującą się lukę w profilaktyce oraz rutynowej opiece dentystycznej między mężczyznami a kobietami – czytamy w podsumowaniu badania, którym kierował dr Frank Licari z University of Utah School of Medicine, w Salt Lake City.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy w jak wielkim stopniu zdrowie ogólne zależy od zdrowia jamy ustnej. Wcześniejsze badania wykazały, że to kobiety częściej niż mężczyźni: 
- uznają, iż zdrowe zęby mają większy wpływ na jakość życia,
- posiadają lepszą wiedzę na temat zdrowia stomatologicznego;
- są pozytywniej nastawione do wizyt w gabinecie dentysty.

Nikt ostatnio nie sprawdzał, czy dysproporcje te się nadal utrzymują. Stąd pomysł na zbadanie związku, między płcią a zdrowiem jamy ustnej.

Przeanalizowano dane ponad  4,7 tys. mężczyzn i kobiet zebrane w ramach z National Health and Nutritional Examination Survey 2017-2018. Uczestnicy mieli 30 lat i więcej. 

Kobiety chodzą częściej do dentysty

W Stanach Zjednoczonych co pół roku do dentysty chodzi ok. 54 proc. kobiet i 46 proc. mężczyzn. Kobiety częściej umawiały się na kontrolną wizytę. Mężczyźni zaś, jeśli już znaleźli się w gabinecie stomatologicznych, to nigdy bez powodu. Najczęściej był nim ból zęba. 

Mężczyźni byli nieproporcjonalnie  bardziej obciążeni chorobami jamy ustnej, ostrzegają badacze.

Badanie wykryło, że mężczyźni:

 - Płeć należy brać pod uwagę w strategii stosowanej w opiece stomatologicznej, ponieważ może być ona czynnikiem ryzyka gorszego stanu zdrowia jamy ustnej  – podsumował dr Licari.