Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca. Nowa najwyższa pensja minimalna to 8210 zł

Autor: PTWP - RynekZdrowia.pl • Źródło: Rynek Zdrowia
13-05-2022, 11:02
www.rynekzdrowia.pl
Wynagrodzenia w ochronie zdrowia. Od 1 lipca 2022 roku zaczną obowiązywać nowe najniższe wynagrodzenia lekarzy i lekarzy dentystów, ale również m.in.  pielęgniarek, farmaceutów, diagnostów czy fizjoterapeutów. Nowa najwyższa pensja minimalna w ochronie zdrowia wyniesie 8210,67 zł brutto miesięcznie. Będzie dotyczyła tylko jednej grupy zawodowej.

Od 1 lipca 2022 nowe wynagrodzenia w ochronie zdrowia

Od 1 lipca 2022 roku zacznie obowiązywać nowa tabela najniższych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Podwyżki wprowadzi nowelizacja ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Projekt ustawy jest już po konsultacjach publicznych. Określa wynagrodzenia m.in. pielęgniarek, lekarzy, ratowników, opiekunów medycznych, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów. Dotyczy również zarobków personelu pomocniczego. 

Co jednak ważne, przepisy określają jedynie najniższe wynagrodzenia. To znaczy, że płace nie mogą być niższe, mogą być natomiast wyższe - powiększone na przykład o dodatki za wysługę lat.

Szacuje się, że wejście w życie projektu ustawy może spowodować wydatki po stronie NFZ oraz budżetu państwa na poziomie ok. 7 201 mln zł w drugim półroczu 2022.

8210 zł to nowa najwyższa pensja minimalna w ochronie zdrowia od lipca 2022

Ile od 1 lipca 2022 roku - po wejściu w życie ustawy - zarobią medycy? Najwyższa uwzględniona w nowej tabeli płac pensja to 8210,67 zł brutto miesięcznie. Ta kwota będzie jedna dotyczyła tylko jednej grupy zawodowej - lekarzy albo lekarzy dentystów ze specjalizacją. Co z pozostałymi?

Poza tym lekarzom dentystom przypisano jeszcze dwa współczynniki wyliczania najniższej pensji. Lekarz albo lekarz dentysta bez specjalizacji (współczynnik 1,19) po 1 lipca nie będzie mógł zarabiać mniej niż 6 738,41 zł brutto, natomiast lekarz stażysta albo lekarz dentysta stażysta (współczynnik 0,95) mniej niż 5 379,40 zł brutto.

Nowe najniższe wynagrodzenia w ochronie zdrowia od 1 lipca 2022:

Dodajmy, że jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia projekt nowelizacji ma "na celu dokonanie zmian w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych w taki sposób, aby wprowadzić do porządku prawnego ustalenia z reprezentatywnymi organizacjami związków zawodowych i reprezentatywnymi organizacjami pracodawców i zawarte w stanowisku Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia z dnia 5 listopada 2021 r."