Przebarwienia zębów to głównie nawarstwienie ciemniejszej płytki nazębnej. U kawoszy powstają one pod wpływem tanin - roślinnych substancji, w które kawa jest bogata.
Istnieją proste domowe sposoby, by oddziaływanie tanin ograniczyć. Wbrew temu co się może wydawać, lepiej myć zęby przed wypiciem kawy niż po. Powód jest prosty - cząsteczki kawy słabiej przylegają do czystych zębów, niż do pokrytych grubym bakteryjnym nalotem.
A co z tymi kawoszami, którzy nie mogą się obejść bez mycia zębów po wypiciu kawy? Tym razem lepiej zastosować czystą wodę i nić dentystyczną.
- Po wypiciu kawy dokładnie wypłucz usta, a następnie nitkuj zęby. Ta technika pozwoli pozbyć się smaku kawy i mieć świeże usta – zapewnia Christina Meiners, amerykańska dentystka. Lekarka poleca również gumę do żucia z ksylitolem, która spowalnia namnażanie się bakterii i gromadzenie płytki nazębnej.
Co ważne, szczotkowanie zębów po wypiciu kawy należy odłożyć co najmniej na 30 minut. Tuż po wypiciu napoju szkliwo jest rozmiękczone i jeśli w tym czasie zęby będą energicznie myte, to czynność ta może je uszkadzać (oczywiście w mikroskali, ale i tego należy unikać).
W trosce o zęby nie trzeba wypijać mniej kawy (choć oczywiście wyjątkiem od tej reguły są dwie sytuacje, czas tuż po higienizacji zębów i po zabiegach wybielania). Zamiast wyrzekać się ulubionego napoju można pić go tak, aby w jak najmniejszym stopniu obmywał zęby.
Słomka
Picie przez słomkę sprawia, że płyn ma mniejszy kontakt z zębami. Co w efekcie oznacza, że przebarwienia będą słabsze, niektórzy więc przez słomkę piją schłodzone drinki, a ci którzy przywiązują wagę do odcienia swoich zębów mogą też korzystać z niej przy piciu gorących napojów.
Woda
Wody pita po każdej filiżance kawy sprawia, że taniny są wymywane z jamy ustnej zanim osiądą na powierzchni szkliwa i zabarwią zęby.
Mleko
Dodatek mleka do kawy robi ogromną różnicę - zgodnie z wynikami badań opublikowanymi przez International Journal of Dental Hygiene. Kazeina, czyli główne białko mleka, wiąże taniny i szkliwo pod ich wpływem nie ciemnieje.
Guma do żucia
Żucie gumy ma podwójne zadanie - zmienia zapach z ust charakterystyczny dla osób pijących kawę i równocześnie oczyszcza powierzchnię zębów.
Warto też nie zapominać o regularnych wizytach u dentysty i zabiegach higienizacyjnych dwa razy w ciągu roku, to podstawa nie tylko zdrowego ale i estetycznego uśmiechu.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.