Obawa przed dentystą to zmory przeszłości

ms
11-03-2022, 08:01
Według Szkockiej Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej połowa dorosłych odczuwa lęk przed pójściem do dentysty. Jednak większość pacjentów, którzy w końcu siadają na fotel, stwierdza, że wcale nie było tak źle, jak sądzili wcześniej.

Odkładanie zabiegów stomatologicznych, to dość powszechne zjawisko wśród osób, których doświadczenie z dentystami nie należało w przeszłości do najszczęśliwszych. Często tak było ze względu na okoliczności interwencji stomatologicznej, wynikającej z dojmującego bólu zęba.

Endodontka Marina Saura, ekspertka zespołu Andrew Scott Dental Care (Aberdeen) zapewnia, że obawa przed dentystą prawie zawsze wynika ze złych doświadczeń  z przeszłości i przedstawia kilka wskazówek, dzięki którym kolejna wizyta będzie bezproblemowa. Czy ma rację?

Rada 1: zadawaj pytania i zdobywaj informacje

Niezależnie od tego, czy chodzi o leczenie kanałowe, implanty, korony, czy proste wypełnienie - zadawaj wiele pytań na temat planowanego zabiegu. Poznaj procedurę i uzyskaj szeroką wiedzę o celu leczenia.

Wiele terminologii stomatologicznych z pewnością brzmi tajemniczo, może nawet złowrogo, ale szczegółowe wyjaśnienia uzyskane przed zabiegiem i w jego trakcie, pozwalają zrelaksować, się pacjentom, którzy wiedzą co się dzieje i dlaczego.

Rada 2: zjedz przed wizytą

Wiele osób nie je przed wizytą, ponieważ stres „ściska żołądek”, a poza tym każdy stara się, aby przed wizytą u dentysty zęby były czyste. To błąd. Powstrzymywanie się od jedzenia jest nierozważne szczególnie gdy pacjent musi być znieczulony, ponieważ głodny - może czuć się bardziej oszołomiony niż gdyby zjadł solidny posiłek.

Rada 3: pozbądź się stereotypów

Jeśli minęło wiele lat od ostatniej wizyty u dentysty, pacjent może mieć wspomnienia sięgające rachitycznego sprzętu, nieprzyjemnych zapachów i oczywiście doznań bólowych. Jednak przez lata sprzęt i techniki zostały znacząco rozwinięte i udoskonalone. Nie niosą już za sobą traumatycznych doznań.

Rada 4: przygotuj środki przeciwbólowe

Tylko część zabiegów stomatologicznych powoduje niewielki ból, większość jest bezbolesnych. Na wszelki wypadek można mieć pod ręką niektóre, dostępne bez recepty, środki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub ibuprofen. Jeśli dojdzie do infekcji, trudno wykluczyć tkliwości i obrzęku, co może powodować nieprzyjemne doznania.

Rada 5: nie spiesz się

Część pacjentów chce zakończyć leczenie jak najszybciej i do takiego reżimu pracy przyzwyczajeni są dentyści. Uwaga jednak, w wielu przypadkach procedury można rozciągnąć w czasie, tak aby dostosować się do preferencji leczonej osoby. Dentysta nie musi spieszyć się z zabiegami – wszystko powinno odbywać się krok po kroku i w tempie, w jakim pacjent czuje się komfortowo.

Rada 6: nie mów dziecku za dużo przed wizytą

Dzieci boją się dentysty, bo uzbrojone są w wiedzę rodziców, naznaczoną lękami z dzieciństwa. Ważne jest to, co mówi się pociechom na temat wizyty u stomatologa. Można im powiedzieć, że jest to wizyta kontrolna, nie wolno wspominać o bólu, igłach i zastrzykach, bo to zamiast uspokoić - przerazi dziecko.