Pacjentka z trzonowcem o sześciu korzeniach

Autor: nieck • Źródło: en
02-09-2021, 12:19
U dentysty pojawiła się pacjentka z  dwoma zębami trzonowymi, które miały co najmniej sześć nieprawidłowych kanałów korzeniowych. Powodem tej anomalii był taurodontyzm,  czyli zaburzenie rozwoju zębów.

Przypadek kobiety z trzonowcami o niecodziennej liczbie korzeni  opisano w BMC Oral Health.

35-letnia kobieta została skierowana na leczenie kanałowe do szpitala. Miała od trzech miesięcy powtarzający się obrzęk górnej prawej  szczęki w obrębie zębów nr 16 i 17. Dentysta, który skierował ją do szpitala, nie mógł sobie poradzić ze zlokalizowaniem wszystkich korzeni (podejrzewał, że kobieta ma drugi kanał korzeniowy w korzeniu mezjopoliczkowym).

W szpitalu okazało się, że prawy górny trzonowiec ma sześć korzeni, zaś kolejny ząb, po tej samej stronie szczęki, aż siedem korzeni. 

Przeprowadzenie skutecznego leczenia korzeniowego tych zębów było możliwe tylko po zastosowaniu  tomografii stożkowej (CBCT) oraz stomatologicznego mikroskopu, przyznają autorzy pracy, endodonci Yao Lin i Yan Xiang z oddziału endodoncji Szpitala Stomatologicznego Xiamen Medical College w Chinach.

Nadmiarowe korzenie u zaledwie 5 proc. pacjentów 

Aby pomyślnie zakończyć zabieg leczenia endodontycznego dentysta musi dokładnie poznać anatomię kanałów korzeniowych leczonych zębów.  Istnieje bowiem niebezpieczeństwo, że jeśli kanały nie zostaną szczelnie wypełnione, lub niektóre pozostaną  nieprzeleczone, to niestety leczenie kanałowe często  kończy się niepowodzeniem.

Taurodontyzm jest związany z zaburzeniami rozwojowymi lub genetycznymi i prowadzi do powstania zębów (np. trzonowców) z nadmiarową liczbą korzeni. Zjawisko to dotyczy tylko 0,5 -5  proc. populacji.