Około 10 proc. pacjentów zgłasza uczulenie na penicylinę, ale prawie 90 proc. tych przypadków nie jest prawdziwymi alergiami. Alergia na penicylinę często ogranicza wybór antybiotyków i takim osobom przepisuje się antybiotyki o szerokim spektrum działania, co wiąże się z powstawaniem oporności na antybiotyki.
Wcześniejsze badania wykazały, że przy uczuleniu na penicylinę dramatycznie wzrasta ryzyko rozwoju infekcji miejsca operowanego u pacjentów poddawanych zabiegom kardiologicznym, ginekologicznym, ortopedycznym i jelita grubego. Ryzyko było związane ze stosowaniem alternatywnych antybiotyków okołooperacyjnych.
Infekcja miejsca operowanego grozi też osobom, które przechodzą zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej. Tego typu problemy ma prawie co piąty operowany pacjent. Czy zatem są oni bardziej narażeni na infekcje okołooperacyjne?
W celu oceny ryzyka takich powikłań - w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku przeprowadzono retrospektywne badanie kohortowe 2058 pacjentów, którzy przeszli operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, najczęściej były to:
- plastyka wyrostka zębodołowego,
- operacja ortognatyczna,
- ekstrakcja trzeciego trzonowca,
- operacja stawu skroniowo-żuchwowego.
Zabiegi przeprowadzono w latach 2011-2018. Wśród operowanych pacjentów 318 (16 proc.) zgłosiło uczulenie na penicylinę.
W porównaniu z pacjentami, którzy nie mieli alergii na penicylinę, osoby z alergią obciążone były większym ryzykiem infekcji po operacji. Okazało się, że ZMO wiąże się doborem oraz czasem trwania antybiotykowej profilaktyki okołooperacyjnej. Wyniki badania ujawniły, że osoby z uczuleniem na penicylinę, którym przepisano klindamycynę (nie należącą do beta-laktamów), miały większe ryzyko rozwoju infekcji po operacji (aż czterokrotnie) niż te, które otrzymywały antybiotyki beta-laktamowe.
Ze względu na retrospektywny charakter pracy badanie ograniczono jedynie do informacji zapisanych w dokumentacji medycznej. Innym ograniczeniem jest to, że nie wszyscy pacjenci byli leczeni przez tego samego chirurga. Skoro jednak przyjmowanie antybiotyków innych niż beta-laktamowe w okresie okołooperacyjnym zwiększało ryzyko wystąpienie infekcji w miejscu operowanym u pacjentów z alergią na penicylinę, klinicyści powinni rozważyć poddanie tych osób testom alergicznym przed zabiegami, podkreśla Daniel M. Roistacher, który kierował badaniem w szpitalu Mount Sinai.
-Skierowanie na testy alergiczne w tej grupie pacjentów należy rozważyć jako strategię zmniejszenia ryzyka wystąpienia ZMO – napisano w pracy opublikowanej na łamach Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.