Hipnoza u dentysty zamiast zastrzyku znieczulającego

Autor: nieck • Źródło: en
27-08-2021, 14:30
Hipnoza to bezpieczna, skuteczna i niedroga technika, którą można stosować zamiast środka znieczulającego podczas zabiegów stomatologicznych, dowodzą naukowcy.

Raport z badania  skuteczność i bezpieczeństwa stosowania hipnozy w gabinecie stomatologicznym ukazał się w Journal of the American Dental Association.

Do badania mającego sprawdzić możliwości prowadzenia chirurgicznego zabiegu u pacjentów poddanych hipnozie zamiast sedacji, zakwalifikowano trzy kobiety w wieku od 34 do 49 lat. Dwie z nich miały wcześniej powikłania po znieczuleniu medycznym,  reakcję anafilaktyczną na środek znieczulenia miejscowego i reakcję paradoksalną (to nieprzewidziana i gwałtowna reakcja po leku, często odwrotna do przewidzianego jego działania).

Przed zabiegiem chirurgicznym pacjentki przeszły dwie sesje hipnozy, aby ocenić ich okołooperacyjne ryzyko, poziom lęku, podatność na hipnozę oraz zdolność do osiągnięcia pełnej analgezji hipnotycznej.

Hipnotyczne znieczulenie zębów i dziąseł w 9 minut

W dniu operacji kobiety koncentrowały się na ciele i oddechu i wyobrażały sobie, że leżą na plaży na tropikalnej wyspie. Tuż przez zabiegiem wywołano u nich  znieczulenie w hipnozie w następujący sposób:
- zasugerowano, że mają podawane znieczulenie miejscowe, wielokrotnie dotykając i pocierając ich policzek,
- kobiety usłyszały, że znieczulenie miejscowe spowodowało odczucia płynące z policzka, a to jest oznaką drętwienia policzka, zębów i dziąseł,
- zasugerowano im, by nie zwracały uwagi na czynności wykonywane w ich jamie ustnej, szczególnie na zęby, dziąsła i skórę.

W ciągu dziewięciu minut wszystkie pacjentki zostały znieczulone i można było przeprowadzić zabiegi chirurgiczne.

- 15-minutowy zabieg ekstrakcji ósemki oraz trwający 2 godziny zabieg wielopunktowej odbudowy dziąsła, mający zahamować recesję dziąseł (pacjentka w wieku 34 lat),
- 15-minutowy zabieg ekstrakcji ósemki (pacjentka w wieku 47 lat),
- 45-minutowy zabieg usuwania pierwszego trzonowca i wszczepienie implantu, a następnie 120- minutowy zabieg augmentacji kości i wszczepienie dwóch implantów.

Po zakończonych zabiegach, powiedziano pacjentkom, że mogą przyjmować ibuprofen lub paracetamol, gdyby zaczął im dokuczać ból.  Jednak ani wieczorem w dniu zabiegu, ani  następnego dnia rano, kobiety nie musiały brać żadnych środków znieczulających.

Hipnoza zapomniana i zaniedbywana w medycynie

Stosowanie hipnozy w gabinecie dentystycznym nie jest nowym pomysłem. Zanim pojawiły się nowoczesne środki uspokajające i przeciwbólowe lekarze z powodzeniem stosowali hipnozę w  zabiegach chirurgicznych. 

Pomimo skuteczności, hipnoza nigdy nie stała się  popularna w środowisku medycznym. Skupiono  się na opracowaniu środków znieczulających i uspokajających.

Jednak w ostatnich latach coraz więcej mówi się o hipnozie jako środku przeciwbólowym, ponieważ nie daje skutków ubocznych. Jak wykazał włoski zespół naukowców prowadząc badanie na trzech kobietach - hipnozę można z powodzeniem stosować w praktyce dentystycznej.

- Hipnoza może być stosowana w połączeniu ze środkami znieczulenia miejscowego u większości pacjentów, albo jako samodzielna technika u osób z odpowiednią podatnością na tę metodę – napisał dr Enrico Facco z Department of Neurosciences, University of Padua, we Włoszech, który kierował badaniem.