Zgon na COVID-19 osoby zaszczepionej pełną dawką szczepionki

Autor: PAP • Źródło: PAP/en
16-08-2021, 15:20
Powikłania wywołane przez COVID-19 doprowadziły do zgonu mężczyzny, który był zaszczepiony dwoma dawkami preparatu przeciwko COVID-19.

Zmarły mężczyzna był  zaszczepiony dwoma dawkami szczepionki. Mimo to zachorował na COVID-19,  bezpośrednią przyczyną jego zgonu było zatrzymania akcji serca. 

Były dyrektor Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) w Atlancie (USA) dr Tom Frieden tłumaczy, że takie przypadki się zdarzają, nawet u osoby zaszczepionej może rozwinąć się COVID-19. - Przełamania odporności u osób zaszczepionych nie oznacza jednak, że szczepionki nie działają - podkreśla na Twitterze.

Amerykański specjalista zapewnia, że zaszczepione przeciwko COVID-19 osoby są mniej narażone na infekcję, a gdy jednak do tego dojdzie, w mniejszym stopniu mogą zakażać inne osoby. - Bardzo rzadko są oni poważnie chorzy i dochodzi u nich do zgonu, nawet gdy zostaną zakażeni - zapewnia.

Powszechne szczepienia dają ochronę osobom, które się im poddają, ale mają też kluczowe znaczenie w walce z pandemią i wirusem SARS-CoV-2.