Wadowice: bliski koniec przychodni stomatologicznej

en
28-07-2021, 08:30
Wadowicka poradnia stomatologiczna, która funkcjonuje od pół wieku zostaje zamknięta z końcem 2021 r. I pacjenci i lekarze dentyści nie potrafią zrozumieć decyzji władz Wadowic.

 Przychodnia otrzymała nowoczesny sprzęt stomatologiczny.  Przez pół wieku wykonano w niej 958 tys. zabiegów, w tym dziesiątki tysięcy protez zębowych.

Wyposażenie było stale uzupełniane, w efekcie można było w przychodni wykonywać skomplikowane zabiegi. Innymi słowy jest to placówka zapewniająca opiekę stomatologiczna na wysokim poziomie, odbywały się w niej nawet badania naukowe. Prowadzący ją od 20 lat dentysta Jan Rauch, jest współautorem dwóch patentów (na obszar USA i na Europę) dotyczących zastąpienia kości ludzkiej specjalistycznym preparatem oraz profilaktyki, informuje portal beskidzka.pl.

Niestety właściciel budynku (czyli powiat wadowicki) stopniowo ograniczał przestrzeń na jakiej funkcjonowała przychodnia. Początkowo pozbawiono placówkę pomieszczeń, w których mieściła się profilaktyka ortodontyczna dla dzieci, następnie powiat przejął salę operacyjną z pokojem wybudzeń.  W końcu poinformował, że po wygaśnięciu okresu umowy, tj. w dniu 31 grudnia 2021 roku, nie wyraża woli zawarcia kolejnej umowy najmu lokalu. Ta decyzja zapadła autorytarnie, bez jakichkolwiek konsultacji z nami – skarży się Jan Rauch.

Pacjenci zostaną pozbawieni opieki stomatologicznej a obecnie kolejka do leczenia protetycznego liczy 500 osób.

Wicestarosta powiatu wadowickiego Beata Smolec wyjaśnia, że zarząd ma świadomość, że w przychodni stomatologicznej są realizowane bardzo ważne zadania pod kątem ochrony zdrowia, jednak są też inne zadania, które zarząd musi realizować. W tym samym budynku co przychodnia stomatologiczna  mieści się również poradnia psychologiczno-pedagogiczna, której zadania są coraz większe, z której usług korzysta coraz więcej osób. Pomieszczenia przychodni będą wykorzystane na zajęcia statutowe tej poradni.