Wydział Lekarski z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczenia w Jęz. Angielskim Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przygotował w roku akademickim 2021/22, w trybie stacjonarnym:
18 miejsc na kierunku higiena stomatologiczna- studia I stopnia
24 miejsca na kierunku techniki dentystyczne- studia I stopnia
Przypomnijmy, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku kształcenie na kierunku higiena stomatologiczna uruchomił w roku akademickim 2020/2021. Studia trwają trzy lata i kończą się uzyskaniem tytułu licencjata.
Kierunek powstał jako część projektu „Zintegrowany Program Kształcenia z wykorzystaniem innowacyjnych metod w zespole stomatologicznym”, którego celem jest podniesienie jakości nauczania na UMB.
Środki zostały pozyskane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, współfinasowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dzięki temu wsparciu studenci, oprócz standardowej edukacji, uczestniczą w dodatkowych szkoleniach z umiejętności komunikacji z pacjentem i z fotografii stomatologii. Otrzymują także odzież i obuwie medyczne.
Studenci mają zajęcia z zakresu nauk podstawowych takich jak anatomia i histologia, fizjologia narządu żucia, biochemia i biofizyka, które przygotują ich do rozumienia zmian zachodzących w organizmie człowieka. Kierunek ma charakter praktyczny, tak więc szczególny nacisk położony jest na wykorzystanie wiedzy teoretycznej w praktyce.
W zakresie kształcenia zawodowego studenci poznają pracę we wszystkich specjalnościach stomatologicznych, uczą się obsługi sprzętu i aparatury znajdujących się na wyposażeniu gabinetu dentystycznego oraz wykonywania zabiegów stomatologicznych w zakresie zadań zawodowych higienistki.
Wiedza z zakresu psychologii, etyki, komunikacji interpersonalnej ułatwi im współpracę z pacjentem i jego rodziną. Higienistki uczą się opracowywania programów profilaktycznych i edukacyjnych dla dzieci, dorosłych oraz osób starszych, przyczyniając się do poprawy stanu zdrowia populacji.
Absolwenci kierunku higiena stomatologiczna są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej w zespole stomatologicznym w zakładach opieki zdrowotnej, w prywatnych gabinetach dentystycznych oraz w gabinetach profilaktyki zdrowotnej.
Przedmioty realizowane na kierunku techniki dentystyczne można podzielić na dwie grupy:
I grupa – przedmioty teoretyczne z zakresu dyscyplin nauk medycznych (przykładowo): anatomii, histologii, epidemiologii, zdrowia publicznego, ekonomii, organizacji i zarządzania w ochronie zdrowia,
II grupa – przedmioty treści kierunkowych z zakresu (przykładowo): technika protetyczna, technika ortodontyczna, materiałoznawstwo techniczno-dentystyczne, propedeutyka chirurgii szczękowo – twarzowej, modelarstwa i rysunku;
Absolwent będzie miał wiedzę z zakresu techniki dentystycznej oraz podstaw nauk społecznych, prawa, ekonomii i zarządzania. Będzie potrafił wykonywać protezy stałe, ruchome i nietypowe oraz aparaty ortodontyczne zaprojektowane przez lekarza.
Będzie biegły w wykonywaniu napraw uzupełnień protetycznych i aparatów ortodontycznych. Wykazywać się powinien znajomością technologii wykonywania protez zębowych, aparatów ortodontycznych oraz szyn, obturatorów i ektoprotez stosowanych do rehabilitacji, leczenia oraz profilaktyki chorób i wad narządu żucia.
Absolwent uzyska także umiejętności rozwiązywania problemów zawodowych, gromadzenia, przetwarzania oraz pisemnego i ustnego przekazywania informacji, a także pracy zespołowej – w zespole stomatologicznym.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.