Zęby to znakomity test ciążowy?

Autor: miro • Źródło: ms
14-06-2021, 13:03
Zęby odgrywają w organizmie większą rolę, niż wielu przypuszcza. Studentka stomatologii twierdzi, że potrafi po zębach stwierdzić, czy pacjentka jest w ciąży. Rzeczowa informacja, czy dezinformacja?

Amerykanka Sukhmani studiuje na czwartym roku stomatologii, ale najważniejsze jest jednak to, że ma własny kanał TikTok, na którym wyjaśnia swoim zwolennikom wszystko co wie o zębach, a wie z pewnością wiele, chociaż wiedza ta może budzić wiele kontrowersji.

Miniserial o zdrowi jamy ustnej na kanale TikTok   

Przyszła dentystka, jako @thatdentaldal, opublikowała na TikTok miniserial filmów wyjaśniających, co dentyści mogą stwierdzić na podstawie zębów pacjenta. 

Oczywiście część spostrzeżeń nie jest nazbyt odkrywczych jak chociażby informacje o symptomach: niedożywienia, nadmiernego spożywania cukru, palenia papierosów. Uwaga jednak bywa, że niektóre tezy mogą być dla wielu zaskoczeniem.

Sukhmani twierdzi m.in., że po zębach można stwierdzić, czy pacjentka jest w ciąży i to zanim ciężarna zorientuje się o swoim odmiennym stanie.

Film na TikTok obejrzało ponad 100 tys. użytkowników. Sukhmani wyjaśnia na jakich podstawach stawia taką, a nie inną tezę. Powszechnie wiadomo, że nudności - często występujące we wczesnym etapie ciąży - mogą uszkadzać szkliwo zębów. Innym, raczej nieznanym objawem, jest tak zwane ciążowe zapalenie dziąseł.

- Dziąsła stają się wrażliwe i mają tendencję do krwawień. Taki stan można zaobserwować u ok. 30 - 50 proc. wszystkich ciężarnych pacjentek – wyjaśnia Sukchmani.

Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) faktycznie ostrzega, że kobiety są bardziej narażone na rozwój zapalenia dziąseł podczas ciąży. Zapalenie dziąseł może prowadzić do obrzęku i tkliwości. W czasie ciąży zapalenie dziąseł może również pojawiać się jako guzki wzdłuż linii dziąseł, zwane „guzami ciążowymi” (nie są rakowe.) Te guzki zwykle ustępują samoistnie po porodzie, ale można je usunąć, jeśli przeszkadzają - stwierdza ADA.

ADA przypomina jednocześnie, że stan zapalny zatok może dawać podobne objawy bólowe co ząb wymagający leczenia kanałowego. I odwrotnie, problemy z zębami mogą fałszywie wskazywać na problemy z mięśniami. Bywa, że ból zębów wywołuje napięcie w obszarze karku lub pleców.

- Skąd tak powszechne zapalenie dziąseł podczas ciąży? Wszystko sprowadza się do zmiany hormonów - przypomina prof. Angelo Mariotti  z Wydziału Periodontologii na Uniwersytecie Ohio State College of Dentistry.

- Nawet u osób, które naprawdę dobrze dbają o jamę ustną, mogą nagle pojawić się wrażliwe dziąsła i krwawienie - wyjaśnia dr Mark Wolff dziekan Wydziału Medycyny Stomatologicznej Uniwersytetu Pensylwanii.

Czy rzeczywiście krwawiące dziąsła to dobry test ciążowy?

Nie całkiem. dr Wolff nazywa taką tezę „przesadą”. - Fakt w ciąży istnieje zwiększone ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł, ale wiele osób cierpi na tę chorobę nie będąc w ciąży - dodaje naukowiec.

- Wyrokowanie o ciąży na podstawie stanu zębów kobiety jest mocno naciągane. Zapalenie dziąseł często występuje w drugim trymestrze ciąży i stopniowo narasta, zwłaszcza jeśli nie jest leczone – mówi prof. Stefanie Russell, z NYU College of Dentistry, ale wyjaśnia od razu, że taka diagnoza  jest zazwyczaj spóźniona i pacjentka z pewnością wcześniej będzie wiedziała o swoim odmiennym stanie.

"Pozaciążowe" choroby dziąseł 

Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) prawie połowa Amerykanów cierpi na jakiś rodzaj choroby przyzębia. CDC wymienia wiele potencjalnych przyczyn, w tym: palenie papierosów, cechy genetyczne, złą higienę jamy ustnej, leki powodujące suchość w ustach i wadliwe plomby.

Szereg czynników poza ciążą może zwiększać ryzyko rozwoju zapalenia dziąseł.  Ponadto jest wiele ciężarnych kobiet, które nie mają zapalenia dziąseł, więc nie jest to naukowy sposób na stwierdzenie , czy mamy do czynienia z ciążą.

- O ile kobieta od lat chodzi do tego samego dentysty, zawsze ma zdrowe dziąsła i zęby i nagle zaczyna krwawić – stomatolog może rozważyć pojawienie się ciąży. - Pierwszą rzeczą, o której powinien pomyśleć stomatolog jest jednak pytanie, czy pacjent dobrze myje zęby – uważa prof. Stefanie Russell.