Zdrowe zęby - zdrowy seks

ms
08-06-2021, 13:19
Naukowcy nie mają wątpliwości kondycja jamy ustnej ma znaczący wpływ na kondycję życia łóżkowego.

Stan zdrowia zębów ma także wpływ na jakość życia erotycznego. Potwierdzają to ostatnie badania platformy DentaVox, przeprowadzone na grupie blisko 2 tys. osób. Sama lista korzyści wynikających z dbania o jamę ustną jest długa.

Czytaj także: Pacjent z chorobą przyzębia ma problemy z erekcją

Zdaniem aż 33 proc. przebadanych, zdrowe zęby gwarantują więcej pocałunków w czasie zbliżeń. 23 proc. jest z kolei zdania, że właściwa higiena jamy ustnej zapewnia więcej dobrego seksu. 19 proc. uważa natomiast, że dbałość o uśmiech sprzyja bliskości, podaje DentaVox.

A to nie koniec dobrych wieści. Osoby dbające o zęby znacznie częściej uprawiają seks. Wśród ankietowanych aż 52 proc. niemających żadnych problemów z uzębieniem w ciągu ostatniego roku regularnie było w relacjach intymnych.

Dla porównania, wśród osób zmagających się z różnymi problemami stomatologicznymi odsetek ten wynosił zaledwie 37 proc.. Powód? Aż 77 proc. ankietowanych przez DentaVox wskazało zaniedbania w codziennej higienie jamy ustnej, a także w leczeniu ubytków, jako czynnik wręcz rujnujący życie seksualne. Co na to dentyści?

– Faktycznie, zęby obok koloru oczu, tonu głosu, budowy ciała, wzrostu czy karnacji, są jednym z wielu czynników, po których oceniamy atrakcyjność drugiej osoby, także tę seksualną. Pociąga nas zdrowy, symetryczny, naturalnie wyglądający uśmiech, który wyraża emocje i przykuwa uwagę. Szacuje się, że nawet dla 60 proc. z nas jest on istotny dla tzw. dobrego pierwszego wrażenia. Tak to wygląda od strony psychologicznej – mówi lek. dent. Ryszard Górkiewicz z Dentim Clinic Medicover w Bydgoszczy.

– Od strony ewolucyjnej, w relacje intymne chętniej wchodzimy z osobami zdrowymi. To zdrowie natomiast manifestuje się w zębach. Patrząc na czyjś uśmiech możemy dowiedzieć się wiele o diecie i niedoborach żywieniowych, codziennych nawykach i nałogach, stresie, chorobach ogólnoustrojowych i odporności, a nawet o wadach genetycznych i cechach psychologicznych. Widoczne problemy z zębami, takie jak ubytki, przebarwienia, opuchlizna dziąseł czy nieprzyjemny zapach, w tym przypadku są dla nas sygnałem ostrzegawczym – dodaje ekspert.

Dbasz o zęby, dbasz o relacje

Coś w tym musi być. Jak pokazują badania DentaVox, relacje intymne, to relacje międzyludzkie, na które stan jamy ustnej potrafi rzutować najbardziej. Przeprowadzone analizy podkreślają, że zdrowie zębów w tych relacjach ważne jest aż dla 40 proc. osób. Dla porównania, w relacjach przyjacielskich odsetek ten wynosi 32 proc., a w zawodowych 34 proc. Co to oznacza?

– Zaniedbania w codziennej higienie, prowadzące m.in. do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust, czyli tzw. smoczego oddechu, ubytków próchniczych czy stanów zapalnych dziąseł, mogą nam skutecznie utrudnić nawiązywanie niemal każdej relacji, zwłaszcza tej intymnej, w której jesteśmy stale bardzo blisko siebie – zauważa dr Górkiewicz.

– Problemy stomatologiczne potęgują bowiem poczucie wstydu, sprawiają, że stajemy się bardziej zamknięci i wycofani, nie wyrażamy w pełni emocji, często zakrywając usta ręką. Przez to możemy być odebrani jako osoby skryte i nieszczere, a nawet wręcz niezainteresowane drugą osobą i zbyt zaabsorbowane sobą – dodaje ekspert Dentim Clinic Medicover.

Czasem zdarza się... wpadka

Ale problemy z jamą ustną mogą utrudnić nie tylko nawiązanie dobrej relacji, także same zabawy łóżkowe, kiedy już do nich dojdzie. Aż 31 proc. zapytanych przez DentaVox musiało przynajmniej raz w życiu przerwać igraszki z powodu... wpadki stomatologicznej.

W grupie tej aż 31 proc. doświadczyło krwawienia z dziąseł, 26 proc. złamania zęba w czasie stosunku. U 12 proc. przyczyną przerwy było wypadnięcie wypełnienia, a u 10 proc. całej korony. Czyżby więc do seksu należało mieć mocne zęby?

– Pamiętajmy, że stosunek seksualny wymaga pewnego wysiłku, w czasie którego angażowane są różne mięsnie, w tym także mięśnie twarzy i szczęki. Zaciskając, często bezwiednie zęby w czasie igraszek, wywieramy duży nacisk na ich powierzchnie. Jeśli zęby są uszkodzone, np. przez próchnicę, może dojść do ich nadkruszenia lub nawet złamania – przestrzega stomatolog.

– Z tego samego powodu może wypaść wypełnienie, czyli popularna plomba, a nawet cała korona, kiedy ta dodatkowo nie jest prawidłowo umocowana. Jeśli natomiast w parze z pracą mięśni idą inne schorzenia, np. zapalenie dziąseł lub paradontoza, może pojawić się też krwawienie, a nawet chwilowa nadwrażliwość – dodaje.

Zatem przed seksem do dentysty? – Pamiętajmy, że w relacjach intymnych zdrowie jest zawsze atrakcyjne. Dlatego tak kluczowe są regularne wizyty, które pozwalają wcześnie wykryć zmiany w jamie ustnej i skutecznie je leczyć. Te same wizyty pozwalają także na sięgnięcie po zdobycze stomatologii estetycznej i, jeśli jest taka potrzeba, korektę niedoskonałości. Co może dodać pewności siebie – podsumowuje Górkiewicz.