Koszalin: stomatologia dla osób niepełnosprawnych w czerwcu?

ms
14-05-2021, 07:57
Przedłużający się remont sprawia, że w Koszalinie od 30 miesięcy zamknięta jest przyszpitalna poradnia stomatologiczna dla osób niepełnosprawnych, wymagających specjalistycznego leczenia.

Zbyt długi remont przychodni stomatologicznej 

Szpital wojewódzki w Koszalinie zakomunikował, że poradnia stomatologiczna dla osób z niepełnosprawnościami być może zostanie uruchomiona w czerwcu 2021 r. Jest ona nieczynna od 2,5 roku, a tam właśnie wykonywano zabiegi m.in. w znieczuleniu ogólnym, a to w wielu przypadkach jest po prostu nieodzowny element leczenia osób potrzebujących specjalnej troski. 

Remont poradni trwa od marca 2020 r. W tym czasie z pracy zrezygnowała jedyna stomatolog, która leczyła niepełnosprawne dzieci (przeszła na emeryturę).

Deklaracja posła przystąpienia do pracy w przychodni 

Lekarz dentysta i poseł Radosław Lubczyk zapewnił, że jeśli zajdzie taka potrzeba - będzie pracował w tym szpitalu, żeby pomóc potrzebującym pacjentom.

- Jeśli dyrekcji szpitala nie uda się znaleźć lekarza, to jako stomatolog - jestem skłonny zatrudnić się w placówce. Apeluję do marszałka województwa i dyrektora szpitala o jak najszybsze uruchomienie gabinetu - mówił podczas konferencji prasowej Radosław Lubczyk.

- Panie marszałku Geblewicz, jaka jest prawdziwa przyczyna, że pan nie chce otworzyć tej przychodni specjalistycznej? – pytał Radosław Lubczyk.

Radni dopytują o wznowienie działalności przychodni 

Podobny apel do marszałka i dyrekcji szpitala wystosował też radny rady miejskiej w Koszalinie, Błażej Papiernik. Mówił on, że grupa obywateli zwróciła się do niego z prośbą o interwencję.

- Chociaż środków brakuje na dokończenie remontu lecznicy stomatologicznej, to znajdują się pieniądze na urząd marszałkowski w Szczecinie, na muzeum a podstawowe potrzeby nie są zapewnione. Wystosuję apel do władz regionu o interwencję. Skandal, że nie ma w regionie tak potrzebnej placówki. Mam nadzieję, że w ciągu kilku tygodni to się zmieni – powiedział Błażej Papiernik.

– Rozmawiałem od listopada z dyrekcją, że już, już i to się bardzo przewlekało - mówił dla TVP Szczecin Czesław Hoc, poseł PiS.

Nic nie tłumaczy opóźnień

Poradnia jest zamknięta niemal dwukrotnie dłużej, niż trwa pandemia, a właśnie stanem epidemicznym tłumaczył opóźnienia Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego. 

Koszalińscy radni zaapelowali do marszałka, aby ten zaczął zwracać większą uwagę na potrzeby mieszkańców Koszalina jak i całego regionu. Część polityków twierdzi, że szpital szuka oszczędności, dlatego nie chce ponownie otworzyć poradni.