Przez zdrowe zęby do zdrowego organizmu – Światowy Dzień Zdrowia w kontekście kontroli płytki nazębnej

Artykuł promocyjny dostarczony przez Listerine
02-04-2021, 11:04
Najlepszym sposobem leczenia próchnicy jest zapobieganie jej powstawaniu. W tym procesie bardzo ważną rolę ma lekarz stomatolog i higienistka stomatologiczna, bo to od nich zależy, czy pacjent będzie wiedział, jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej oraz chętnie wprowadzi ją do swojego planu dnia. Właśnie dlatego, że zdanie specjalistów ma kluczowe znaczenie, zapytaliśmy dyplomowaną higienistkę stomatologiczną – Annę Makówkę-Operacz o sprawdzone metody na rozpowszechnianie wiedzy związanej z prawidłowymi nawykami w codziennej higienie jamy ustnej.

Jaki wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów mogą mieć problemy ze zdrowiem jamy ustnej?

Bardzo cieszę się, że pojawiło się takie pytanie. Mało kto zwraca uwagę na ten problem. Jeżeli myślimy o wpływie stanu jamy ustnej na organizm człowieka to zazwyczaj wymieniamy argumenty przemawiające za uszczerbkiem na zdrowiu fizycznym. Zapominamy, że do pełni zdrowia konieczny jest też komfort psychiczny. Zły stan zdrowia jamy ustnej i towarzyszące temu dolegliwości mogą niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie psychiczne. Co mam na myśli? Ograniczanie kontaktów społecznych, unikanie spotkań, ograniczanie aktywności towarzyskiej. To wszystko naraża nas na samotność, stres. Wstydzimy się uśmiechać, nawiązywać nowych kontaktów... Musimy pamiętać, że determinantami zdrowia są: środowisko, w którym żyjemy, biologia człowieka (geny, wiek itd.), opieka medyczna oraz w największym stopniu właśnie styl życia.

Jaka jest Pani "złota rada'', gdy pacjenci pytają o prawidłową i regularną higienę jamy ustnej?

Moim zdaniem, jeśli pacjent pojawi się na fotelu higienistki, to już połowa sukcesu za nami. Wierzę w nas i uważam, że rozmowa z pacjentem na temat tego po co właściwie dbać o jamę ustną, jakie konsekwencje niosą za sobą zaniedbania (w przypadku przyszłym mam również dla ich nienarodzonych dzieci) skutkują w większości pozytywnym wydźwiękiem. Bardzo często od pacjentów słyszę, że nikt do tej pory nie pokazał im, jak powinno się szczotkować zęby! Wielu z nas myśli, że nitka dentystyczna służy jedynie do wyciągania resztek pokarmowych z pomiędzy zębów, a płyn do płukania jamy ustnej do odświeżenia oddechu. Podczas instruktażu staram się krótko wytłumaczyć, po co to robimy i co się stanie, jak zrezygnujemy z regularnego szczotkowania, nitkowania i płukania. Zawsze powtarzam, że proste rozwiązania są najlepsze! Wtedy mamy pewność, że nie zniechęcimy pacjenta i dbanie o zdrowie jamy ustnej będzie dla niego przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem.

W jaki sposób, Pani zdaniem, można zwiększyć świadomość znaczenia zdrowej jamy ustnej w kontekście zdrowia całego organizmu?

W naszym kraju edukacja prozdrowotna niestety nie znajduje się najwyższym poziomie. Kluczem do sukcesu jest uświadomienie zwłaszcza młodym ludziom, którzy niejednokrotnie już są rodzicami, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Jeśli zaszczepimy w nich ciekawość dotyczącą tego tematu, poinformujemy kim jest higienistka stomatologiczna i w obrazowy sposób pokażemy konsekwencję braku dobrej higieny jamy ustnej to sądzę, że będziemy świętować sukces.
To tylko niewielki fragment informacji, jakie pojawiają się już 8.04 o 20 na webinarze: Przez zdrowe zęby do zdrowego organizmu – Światowy Dzień Zdrowia w kontekście kontroli płytki nazębnej.

Spotkanie online odbędzie się na Facebooku Listerine dla Profesjonalistów w stomatologii, a poprowadzi je dypl. hig. stom. Anna Makówka-Operacz. Zapraszamy!