Rekord Guinnessa w dewastowaniu zębów

en
10-03-2021, 13:50
Kanadyjski zawodnik walk w formule MMA pobił rekord Guinnessa w otwieraniu puszek zębami. Twierdzi, że robi od 16. roku życia. A co na to jego dentysta?

Kanadyjczyk Chucky Mady otworzył 24 puszki z napojami w 60 sekund, ustanawiając tym samym Rekord Guinnessa. Guinness World Records potwierdził specjalnym certyfikatem, że rekord został pobity przez 32-letniego karatekę i zawodnika walk MMA. Mady przyznał, że ma w otwieraniu puszek zębami długie doświadczenie, gdyż robi to od 16-tego roku życia, ale do tej pory bawił się tak tylko na przyjęciach. Dopóki w jakimś programie TV nie zobaczył Ryana Stocka, który w jedną minutę otworzył zębami  11 puszek.

Twierdzi, że wystarczy uważać, by nie poranić sobie ust brzegami aluminiowej puszki, cała sztuka w mocnych zębach. A te, jak twierdzi, są bardzo mocne, a w dodatku ma dentystę w rodzinie!

Niestety Chucky Mady należy do większości ludzi, którzy wykorzystują zęby nie do tego, do czego są one przeznaczone. Najczęściej w ten sposób zdrowie zębów narażają młodzi dorośli, aż 85 proc. w wieku 18 - 35 lat, natomiast osoby od 35 - 54 lat już mniej bo 70 proc. zaś po 55 roku życia "tylko" co druga osoba pomaga sobie zębami w różnych czynnościach. To akurat nie dziwi, bo żeby sobie pomagać zębami trzeba je mieć.

Sondaż prowadzony przez Oral Health Foundation oraz firmę Philips pokazuje, w czym pacjenci najczęściej pomagają sobie zębami:
- przedzieranie taśmy klejącej (41 proc.)
- skracanie paznokci (26 proc.)
- przenoszenie przedmiotów (22 proc.)
- zdejmowanie metek z ubrań (20 proc.)
- gryzienie długopisów i ołówków (16 proc.) 
- otwieranie butelek (9 proc.)
- otwieranie i zamykanie zamków błyskawicznych (4 proc.).

Oczywiście wszystkie czynności  od otwierania butelek po przeżuwanie przedmiotów mogą albo uszkodzić zęby, albo prace stomatologiczne użytkowane przez tę osobę.