Myć zęby przed, czy po śniadaniu?

Autor: nieck • Źródło: en
09-02-2021, 12:37
Kiedy najlepiej myć zęby rano? To ważne pytanie przy notorycznym braku czasu. Okazuje się, że najlepiej rozważyć biologiczne aspekty tego zabiegu higienicznego.

Jak wiadomo, ślina wydzielana przez gruczoły ślinowe ma za zadanie między innymi chronić zdrowie jamy ustnej - po pierwsze ogranicza przyleganie bakterii, które mogą powodować próchnicę, po drugie niszczy je, blokuje ich rozwój oraz utrzymuje neutralne pH w ustach. Tyle że produkcja tego dobroczynnego płynu znacznie spowalnia podczas snu i w tym samym czasie ilość bakterii w jamie ustnej błyskawicznie przyrasta. Dowodem oczywistym i przykrym na ten mikrorozwój  jest nieprzyjemny oddech po porannej pobudce. 

Poranna kawa z czystymi zębami
Szczotkowanie  i nitkowanie zębów, wykonywane jako pierwsza czynność poranna, nie tylko usuwa szkodliwy osad na zębach, który nagromadził się podczas nocy, ale także eliminuje bakterie, a te w zwiększonej ilości  już w trakcie śniadania rozkładałyby cukry i węglowodany z pokarmu w kwasy  atakujące dziąsła i szkliwo.

Pół godziny dla szkliwa
Jeśli jednak śniadanie jest pierwsze, to mycie zębów nie powinno nastąpić bezpośrednio po nim. Przyczyny takiego wskazania znów należy szukać się w biologicznej naturze procesów zachodzących w jamie ustnej. Wiele pokarmów i napojów, szczególnie te o niskim pH,  powoduje zmiękczenie szkliwa. Po pewnym czasie po posiłku powierzchnia szkliwa z  powrotem staje się twarda. To naturalny proces, w którym kluczową rolę odgrywa ślina. Zatem lepiej się do niego dostosować i myć zęby wtedy, gdy szkliwo wróci do stanu sprzed śniadania. Jeśli szczotkowanie zębów po posiłku, to po upływie ok. 20-30 minut.

Oczywiście, najważniejszą zasadą jest, aby zęby rano myć, zaś  rozważania - przed czy po śniadaniu - są w tym kontekście nieco mniej ważne.