Mniej próchnicy zębów, tylko gdy ograniczymy cukier

en
08-02-2021, 12:35
Polacy kochają cukier, polskie dzieci spożywają najwięcej cukru w Europie. Nic dziwnego, że dentyści w naszym kraju bezskutecznie walczą z próchnicą zębów.

Polakom zęby psują się na potęgę, a zwłaszcza dzieciom.

Pierwsze objawy próchnicy mają już przedszkolaki. Według badań przeprowadzanych przez Ogólnopolski Monitoring Stanu Zdrowia Jamy Ustnej i Jego Uwarunkowań próchnica pogłębia się wraz z wiekiem. U dzieci w wieku do lat 3 wynosi 41,1 proc., u dzieci w wieku lat 5 wynosi 76,8 proc., w grupie 6 latków 81,6 proc. zaś u młodzieży aż 93,3 proc. 

Sytuacja nie zmieni się, dopóki statystyczny Polak nadal będzie, jak do tej pory,  zjadał  51 kilogramów cukru rocznie. To niemal kilogram na tydzień i słodzenie herbaty tej ilości nie tłumaczy. Cukier jest wszechobecny, słodzone są napoje, pieczywo, płatki.

Dzieci jedzą to, co dorośli. Lekarze rodzinni Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia alarmują, że polskie dzieci spożywają najwięcej cukru w Europie. Te poniżej 10. roku życia aż 95 g dziennie, czyli 19 łyżeczek.

Wprowadzony w styczniu 2021 r. podatek cukrowy, ma być wykorzystany na walkę ze spożyciem cukru. Uzyskane z niego niemal 3 mld zł zasilą budżet NFZ, z nich będą finansowane m.in. programy edukacyjne i profilaktyczne.