Zakrzepica zatok żylnych spowodowana przez bakterie jamy ustnej

Autor: nieck • Źródło: en
29-01-2021, 14:41
Bakteria jamy ustnej Granulicatella adiacens doprowadziła do zakrzepicy żyły szyjnej u mężczyzny ze złą higieną jamy ustnej i parodontozą, przypadek opisał British Medical Journal.

To pierwszy przypadek zakrzepicy związany z bakterią G. adiacens, piszą autorzy pracy. 

Jeśli dochodzi do bakteriemi u pacjentów ze złą higieną jamy ustnej, to należy zwrócić uwagę na fakt, że G. adiacens może wywołać zakrzepowe zapalenie żył  - podkreśla dr Honami Kawai z oddziału ogólnego w szpitalu Kokuho Asahi Chuo w Chiba, w Japonii.

Zwykle zakrzepowe zapalenie żyły szyjne  jest wywoływane przez bakterie normalnie występujące w jamie ustnej i gardle, przy czym najczęściej jest to Fusobacterium necrophorum. I w takim przypadku określa się to jako zespół Lemierre'a. Stan ten często zapoczątkowuje infekcję głowy i szyi, a także infekcje zębów. G. adiacens to paciorkowiec, który naturalnie występuje w płytce nazębnej i może powodować infekcje endodontyczne i ropnie zębów.

Dr Hawai opisał przypadek 58-letniego pacjenta, z chorobą dwubiegunową, który trafił do szpitala po tym jak znaleziono go nieprzytomnego na podłodze w mieszkaniu. Poza tym był ogólnie zdrowy, nie miał protez stomatologicznych ani nie przechodził niedawno żadnego zabiegu dentystycznego, nie miał też robionych zastrzyków. Mężczyzna wyglądał na chorego i miał gorączkę.

Badanie stomatologiczne ujawniło bardzo złą higienę jamy ustnej i chorobę przyzębia, ale nie było oznak zapalenia gardła czy migdałków, a na szyi nie wykryto obrzęku ani rumienia. Morfologia wykryła podwyższony poziom markerów stanu zapalnego.

Po zdiagnozowaniu zatrucia litem - pacjent przyjmował go na chorobę dwubiegunową - mężczyzna przeszedł hemodializę. W celu wykluczenia encefalopatii septycznej, pobrano próbki krwi. Wyniki wykazały obecność  Gram-dodatnich ziarniaków, które zostały zidentyfikowane jako G. adiacens.

Aby zidentyfikować źródło zakażenia, wykonano badanie tomografii komputerowej (TK) z kontrastem. Ujawniono zakrzepicę lewej żyły szyjnej, liczne śródmięśniowe ropnie pośladkowe w okolicy krętarzowej lewej kości udowej oraz zatorowość płucną. Według autorów analizy, pacjent nie miał ropni ani innych ognisk infekcji w jamie ustnej, a echokardiogram nie wykazał nieprawidłowości.

Według ostatecznej diagnozy infekcja spowodowana przez G. adiacens w jamie ustnej - rozprzestrzeniła się na do żyły szyjnej, pojawiły się przerzuty septyczne do płuc i mięśni pośladkowych. Pacjent przeszedł długotrwałą terapię antybiotykową do czasu ustąpienia ropni i zakrzepowego zapalenia żył i po 98 dniach został wypisany do domu.

- Lekarze, lekarze dentyści powinni pamiętać, że bakterie jamy ustnej mogą powodować wiele schorzeń i problemów ze zdrowiem ogólnym, czego dowodzi ten przypadek. Przy bakteriemii, wywołanej przez mikroflorę jamy ustnej, musimy mieć świadomość, że organizmy te mogą powodować zakrzepowe zapalenie żył szyi,  z powikłaniami w postaci licznych przerzutów do innych narządów - podkreślał dr Honami Kawai. 

Więcej: BMJ Case Reports