Pakiet edukacyjny FDI wspiera program nauczania dzieci na temat zdrowia jamy ustnej

Autor: miro • Źródło: ms
27-01-2021, 08:34
Uczniowie, którzy doświadczają złego stanu zdrowia jamy ustnej, są 12 razy bardziej narażeni na problemy w szkole z powodu choroby towarzyszącej – przypomina FDI i przedstawia pakiet materiałów edukacyjnych, dzięki któremu łatwiej jest przeciwdziałać rozwojowi próchnicy wśród dzieci i młodzieży.

FDI wskazuje nauczycielom, rodzicom i dzieciom pakiet Mouth Heroes for Schools - materiał edukacyjny dla dzieci w wieku 5 - 9 lat. Mouth Heroes zapewnia nauczycielom informacje, dzięki którym nauczyciele mogą przeprowadzać lekcje, aby dzieci dobrze dbały o zęby i jamę ustną.

Co zapewnia Mouth Heroes for Schools
Przyjazna dzieciom maskotka FDI Toothie zabiera dzieci w podróż, dzięki której w formie zabawy rozwijana są umiejętności, dzięki którym łatwiej jest dbać o zdrowie.

Dzieci będą wiedzieć, jak:
- dbać o jamę ustną,
- unikać pewnych pokarmów, które mogą uszkodzić zęby i ogólnie organizm,
- wziąć większą odpowiedzialność za własne zdrowie jamy ustnej,
- poczuć się upoważnionymi do praktykowania zdrowych zachowań.

Co zawiera Mouth Heroes for Schools

Przewodnik dla nauczycieli:
- pomaga w poruszaniu się po zasobach zawartych w Mouth Heroes for Schools,
- zawiera plany lekcji i sugeruje sposoby uwzględnienia innych zasobów (filmów, prezentacji, arkuszy roboczych i list kontrolnych).

Filmy: krótkie obrazy – kreskówki z przygodami Toothie, których celem jest promowanie dobrego zdrowia jamy ustnej.

Prezentacje w PowerPoint: zdjęcia, quizy i zadania (prezentacje można wydrukować lub wyświetlić na ekranie).

Arkusze ćwiczeń i świadectwo ukończenia zadań: ćwiczenia zostały zaprojektowane jako uzupełnienie zajęć lekcyjnych, Certyfikat „Dobra robota!” można wręczać dzieciom pod koniec zajęć, aby wynagrodzić ich wysiłek.

Lista kontrolna dla rodziców (opiekunów): w przewodniku dla nauczycieli znajdują się pomysły, które podają, w jaki sposób szkoły mogą zaangażować rodziców i opiekunów w prace związane ze zdrowiem jamy ustnej ich dziecka. 

Spotkanie: może się odbyć w dowolnym czasie ok. 20 marca, aby świętować Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Zestaw materiałów pomocniczych zawiera skrypt dla nauczycieli. 

W 2020 r. FDI przeprowadziła badanie, które ujawniło zaskakujący brak edukacji w zakresie zdrowia jamy ustnej w szkołach. Mouth Heroes ma na celu wypełnienie tej luki i zachęcenie do realizacji programu nauczania w szkołach na całym świecie.