Znachorzy dentystyczni popularni w Malezji

Autor: nieck • Źródło: en
22-01-2021, 11:29
Malezyjska Rada Stomatologiczna bije na alarm, ostrzegając przed usługami dentystycznymi oferowanymi przez osoby podszywające się pod lekarzy dentystów. Skala tego procederu jest zatrważająca.

Główny dentysta w klinice dentystycznej Everglow, dr Yap Jun Meng, ostrzega opinię publiczną przed zagrożeniem dla zdrowia wynikającym z leczenia stomatologicznego przez niewykwalifikowane osoby.

Yap Jun Meng przeanalizował 117 profili na Instagramie i Facebooku promujących niecertyfikowane usługi dentystyczne. Okazuje się, że 42 proc osób świadczy usługi mobilne w domu pacjenta lub założyło tymczasowe „lecznice” w pokojach hotelowych, co utrudnia władzom śledzenie i zastopowanie tego typu aktywności. 31,6 proc. oferowało usługi we własnych domach, 10,3 proc. funkcjonowało w gabinetach kosmetycznych, a 16 proc. nie podawało lokalizacji.

Większość nieprofesjonalnych usług koncentruje się na zakładaniu aparatów ortodontycznych i licówek, zdecydowanie mniej dotyczy realizowania wypełnień.

Ceny tego typu „usług” wahają się od tak niskich jak 10 zł (w przeliczeniu) do 2,2 tys. zł - w zależności od rodzaju oferowanego „leczenia”.

Jeden z popularnych profili na FB, który obserwuje ponad 95 tys. osób, promuje usługi stomatologiczne realizowane przez nieuprawnione osoby działające w jednym z luksusowym biurowców w Kuala Lumpur.

Kwestia podziemia stomatologicznego po raz pierwszy wyszła na jaw w 2017 r., kiedy dwudziestolatka złożyła na policji zawiadomienie przeciwko dwóm pacjentom, którzy nie zapłacili za świadczone przez nią usługi dentystyczne.

Jej skarga przyniosła odwrotny skutek, gdyż sama została ukarana grzywną w wysokości 70 tys. zł i skazana na miesiąc więzienia za założenie gabinetu dentystycznego bez zgody Ministerstwa Zdrowia.

Pomimo to, że jej przypadek i problem nielicencjonowanych usług dentystycznych był wówczas szeroko dyskutowany, nadal wiele osób je oferuje i promuje w internecie. Niskie ceny  kuszą wielu, pomimo niebezpieczeństwa jakie niosą ze sobą.

Okazuje się, że niektórzy zajmują się nawet oferowaniem zainteresowanym znachorom „szkolenia dentystycznego”.

Lekarz dentysta, dr Muhammad Safwan Majid, uważa, że niewielka świadomość nielegalności tego typu usług, sprawia, że zwłaszcza młodzi ludzie, stają się łatwym celem znachorów. Osoby takie z reguły nie mają żadnych problemów z uzębieniem, ale na przykład zakładają aparat ortodontyczny, ponieważ stał się on symbolem bogactwa i statusu społecznego.

Dr Yap Jun Meng, potwierdził, że fałszywi dentyści często pracują w pokojach hotelowych, prywatnych domach lub innych pomieszczeniach bez foteli dentystycznych, bez odpowiedniego sprzętu. Ostrzegł, że przy nieprawidłowym założeniu aparatu ortodontycznego u pacjentów mogą wystąpić: obrzęki dziąseł, rozchwianie zębów, infekcje.

Dr Safwan powiedział, że kliniki dentystyczne są stale monitorowane i podlegają ścisłym regulacjom, można być pewnym, że pomieszczenia i usługi spełniają odpowiednie standardy. Każdy sprzęt, który ma kontakt z jamą ustną pacjenta jest jednorazowy lub sterylizowany w autoklawie z atestami. - Nie możemy importować sprzętu z Chin, a tymczasem nielicencjonowani dentyści używają go na co dzień - mówił dentysta.

Stomatolog ostrzegł, że sprzęt dentystyczny, który nie jest poddawany odpowiednim procesom czyszczenia i sterylizacji, może powodować rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, takich jak COVID-19.

Analizy przeprowadzone przez University Malaya „Fake Braces by Quacks in Malaysia: an expert opinion” wykazały, że znachorzy dentystyczni mogą łatwo uzyskać materiały dentystyczne po niskich cenach poprzez zakupy online od nieautoryzowanych sprzedawców.

Oficjalne poradnie stomatologiczne są zobowiązane do umieszczania w swoich przychodniach w widoczny sposób świadectwa działania wydanego przez Ministerstwo Zdrowia. Takie lecznice podlegają stałym kontrolom i regulacjom władz. Zabiegi dentystyczne mogą być wykonywane wyłącznie przez certyfikowanych dentystów, pielęgniarki i higienistki dentystyczne, którzy są nadzorowani przez Malezyjską Radę Stomatologiczną.