Koronawirus: szczepienia dostępne dla dentystów

Autor: miro • Źródło: ms
30-12-2020, 08:32
Katarzyna Łoza-Sołtyk stomatolog ortodonta, występując jako ekspert w audycji radiowej Poranek Wet, zapewniła, że zaszczepi się przeciwko COVID-19 najszybciej jak to możliwe.

Ze szczepieniem nie powinno być problemu, gdyż lista chętnych pracowników Kliniki Estetycznej Ortodoncji i Implantologii, z którą jest związana Katarzyna Łoza-Sołtyk, trafiła już do szpitala węzłowego, gdzie realizowane są szczepienia.

Gość Radia Wnet pozytywnie ocenia organizację szczepień. - Procedura jest prosta i - jak na razie - nie ma szczególnych utrudnień w przystąpieniu do szczepień - uważa gość Radia Wnet.

Pytana o to czy powinno się szczepić, Katarzyna Łoza-Sołtyk stwierdziła, że na chłodno skalkulowała wszystkie ryzyka. Po jednej stronie są te związane z ewentualnym zachorowaniem na COVID-19, po drugiej obawy przed skutkami ubocznymi nowej szczepionki.

Dentystka zastrzegła jednocześnie, że pracę nad szczepionką przeciwko koronawirusom trwały od 17 lat. Jak wiadomo SARS-CoV-2 jest bardzo podobny do SARS-CoV-1, który pojawił się już w listopadzie 2002 r. w Chinach. Stopniowo doszło do rozprzestrzenienia się wirusa na inne rejony Chin, inne kraje Azji, a potem na inne kraje świata. Już wówczas prowadzono prace na szczepionką, ale ich dynamika obniżyła się wraz z zanikiem epidemii.

- W moim przekonaniu szczepionka jest bezpieczna, musimy zaufać autorytetom, niestety nie wszyscy słuchają opinii uznanych wirusologów, epidemiologów – powiedziała Katarzyna Łoza-Sołtyk.

Stomatolog przyznała, że w czasie pandemii liczba pacjentów, podejmujących leczenie stomatologiczne, zmniejszyła się wyraźnie w porównaniu z wcześniejszy okresem. Wynika to z obaw przed zakażeniem, ale także ze względu na mniejszą skłonność pacjentów do podejmowania zobowiązań finansowych. Wiadomo, że leczenie stomatologiczne poza NFZ wiąże się z wydatkami, które nie zawsze udaje się nie zauważyć w domowym budżecie.

Gość Radia Wnet zapewnił, że w gabinetach stomatologicznych zawsze obowiązywały najwyższe standardy w zakresie ochrony przed patogenami. W okresie pandemii uszczegółowione zostały tylko niektóre procedury - na przykład dotyczące harmonogramu przyjęć pacjentów.

***
Katarzyna Łoza-Sołtyk specjalizuje się w aparatach lingwalnych, jako jedna z pierwszych wprowadzała je na polski rynek. Jest lekarzem dentystą, który m.in. realizuje ortodontyczne leczenie aparatami lingwalnymi za pomocą indywidualnie wykonywanych zamków. Katarzyna Łoza-Sołtyk uzyskała jako pierwsza w Polsce tytuł Master of Science Ortodoncji Lingwalnej. Specjalizację odbyła pod okiem prof. Dirk Wiechmann – twórcy techniki lingwalnej.