Stomatolodzy zabiegają o jak najszybsze szczepienia

Autor: miro • Źródło: ms
30-12-2020, 09:10
Amerykańscy lekarze dentyści apelują o to, aby mogli korzystać ze szczepionek przeciwko COVID-19 w pierwszej fazie programu szczepień. W wielu stanach USA zbierane są podpisy pod petycjami o szybkie szczepienia stomatologów.

W Północnej Karolinie dentyści znaleźli się w fazie drugiej szczepień. Oznacza to, że stomatolodzy zostaną zaszczepieni dopiero po wszystkich walczących z COVID-19 (chodzi m.in. o lekarzy pierwszej pomocy, lekarzy pogotowia ratunkowego, opiekunów osób starszych - faza 1a oraz o osoby mające co najmniej dwie choroby towarzyszące - faza 1b).

Stomatolodzy, poza tymi leczącymi pacjentów z COVID-19, będą szczepieni co najmniej kilka miesięcy po rozpoczęciu procesu szczepienia. Taka systematyka dotyczyć ma również higienistek stomatologicznych i asystentek dentystycznych. Podobna sytuacja występuje w większości stanów USA m.in. w Teksasie.

Dentyści zostali uznani za wykonujących najbardziej niebezpieczne zawody - ze względu na aerozole, które powstają podczas wielu zabiegów oraz operowanie w bezpośredniej bliskości jamy ustnej pacjenta. Stomatolodzy podjęli ekstremalne koszty, aby zminimalizować ryzyko zakażeń, mimo to codziennie narażają się na zachorowanie, zapewniając opiekę stomatologiczną potrzebującym. - Teraz prosimy o od dawna oczekiwaną ochronę – apelują dentyści, pod petycjami do władz stanowych.

Texas Dental Association poinformowało, że rozmawiało z zespołem ds. alokacji szczepień w Teksasie na temat potrzeb dentystów. W odpowiedzi urzędnicy stanowi powiedzieli, że udostępnią szczepionkę dentystom, gdy jej dostawy staną się większe. TDA zapewnia, że urzędnicy stanowi uznają dentystów i członków ich zespołów za integralną część ogólnej infrastruktury opieki zdrowotnej w Teksasie i to jako podstawowi pracownicy medyczni.