Na polskim rynku stomatologicznym THC rośnie w siłę

en
16-12-2020, 08:36
Na bardzo rozdrobnionym rynku prywatnych usług stomatologicznych fundusz Tar Heel Capital (THC) rośnie w siłę. Konsekwentnie kupuje kolejne kliniki stomatologiczne zamierzając zająć w 2021 r. miejsce obok Lux Medu, Medicoveru i Enel Medu.

Fundusz THC sfinalizował w lipcu 2020 r. jedną transakcję na rynku stomatologicznym, w ramach drugiej jest na etapie dopełniania formalności rejestrowych. W ramach trzech kolejnych prowadzone są zaawansowane rozmowy . To wystarczy, by  na bardzo rozdrobnionym rynku stomatologicznym THC zajmowało miejsce obok takich potentatów jak Lux Med, Medicover i Enelmed. - Jak informował w rozmowie z infoDENT24.pl Andrzej Różycki, partner zarządzający w funduszu THC, horyzont inwestycyjny funduszu wynosi 5-7 lat. W tym czasie THC chce zbudować ogólnopolską sieć stomatologiczną, która osiągnie rozmiar i zasięg obecnych liderów rynku.

Pierwszą inwestycją THC w branży stomatologicznej była spółka Estetique, prowadząca klinikę stomatologiczną w Polanicy-Zdroju. Fundusz kupił 70 proc. udziałów w połowie 2020 r. Ostatnio przejął kontrolę nad krakowską Galerią Uśmiechu, która w przyszłym roku ma się składać z 10 gabientów.

Co prawda w tegoroczne wyniki finansowe stomatologów mocno uderzyła pandemia, a firma badawcza PMR szacuje, że polski rynek usług stomatologicznych (prywatnych i publicznych) będzie wart łącznie 6,4 mld zł, czyli o 44 proc. mniej niż rok wcześniej, to ten spadek ma być chwilowy.

W dłużej perspektywie rynek usług stomatologicznych z pewnością powróci na ścieżkę wzrostu. I tak jak w innych miejscach na świecie, będzie korzystał ze wzrostu ekonomicznego, wzrostu cen wyższych wymagań co do wyglądu uzębienia, rozwoju innowacyjnych metod. Niebagatelny wpływ na rozwój stomatologii będzie miała też odradzająca się po pandemii turystyka medyczna.