Stomatologia: normalność w nienormalnym czasie

ms
11-12-2020, 08:30
Jesień 2020 r. to inny czas dla stomatologii niż wiosną tego roku. Inny jest stan świadomości co do aktywności koronawirusa, inne są możliwość zabezpieczania się przed zakażeniem, są w końcu wskazania co do zasad postępowania podczas leczenia – lekarz dentysta Tomasz Rozwadowski, prezes Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej, w rozmowie z Telewizją Republika ocenia kondycję branży stomatologicznej w obliczu pandemii koronawirusa.

Tomasz Rozwadowski przyznaje, że sytuacja nie jest podobna do tej sprzed pandemii. Pacjenci po kilkunastu tygodniach wyczekiwania wracają do gabinetów stomatologicznych, jednak w głównej mierze realizowane są procedury doraźne, której celem jest pomoc w sytuacjach wystąpienia nagłych problemów stomatologicznych.

Rozmówca Telewizji Republika przyznał, że w pierwszych tygodniach pandemii trudno było przekonać personel gabinetów stomatologicznych do kontynuowania pracy. Obecnie nie jest to już problemem, gdyż przy zachowaniu niezbędnych reżimów sanitarnych - przebywanie w przestrzeni gabinetu stomatologicznego nie jest bardziej ryzykowne niż udanie się na zakupy. Lekarz dentysta zawsze pracował w bliskim kontakcie z patogenami, cześć z wirusów, jak chociażby HIV, WZW typu C, jest bardziej groźna niż SARS-CoV-2. Wdrożone procedury bezpieczeństwa minimalizują ryzyko.

Tomasz Rozwadowski przekonywał pacjentów, że nie powinni przedkładać nadmiernych obaw o zakażenie nad dbałością o zdrowie jamy ustnej. To oczywiste, że rozwijające się choroby jamy ustnej nie zwalniają tempa z uwagi na szczególny czas epidemiczny.

Lekarz dentysta pytany o szczepionki przeciwko COVID-19 stwierdził, że w jego przekonaniu decyzja o szczepieniu powinna być podejmowana po ocenie poziomu przeciwciał w organizmie człowieka. Z pewnością jest tak, że wiele osób ma już takie przeciwciała i w ich przypadku należałoby zastanowić się czy trzeba podać szczepionkę czy też nie.

Przypomnijmy, że Tomasz Rozwadowski jako prezes Stowarzyszenia Liderów Stomatologii Polskiej apelował w marcu 2020 r. do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne wsparcie lekarzy dentystów. 

Apel o pomoc finansową dla przedsiębiorstw z branży stomatologicznej
Apeluję o pomoc dla naszych jednostek w tym trudnym okresie. O stworzenie jasnych i czytelnych a przede wszystkim sprawiedliwych kryteriów udzielania pomocy finansowej dla naszych przedsiębiorstw. O zwolnienie z obowiązku płacenia składek za okres, kiedy nie z naszej winy nie mogliśmy pracować i zarabiać. O wzięcie na swoje barki ciężaru pensji dla naszych pracowników w tym okresie. I o szybkie uruchomienie tych środków, abyśmy ciesząc się z pomocy Państwa mogli spokojnie czekać na moment, kiedy będziemy mogli ruszyć ponownie.

Pełna treść apelu tutaj