Kiedy branża stomatologiczna wyzdrowieje po pandemii COVID-19

kan
08-12-2020, 12:12
W Stanach Zjednoczonych liczba pacjentów w gabinetach dentystycznych podczas drugiej fali pandemii spada. Według danych American Dentist Association ten spadek w listopadzie2020 r. sięga nawet ​​76 proc. poziomu sprzed wystąpienia COVID-19 (w analogicznym okresie 2019 r.).

W pierwszym tygodniu listopada dentyści zgłosili liczbę pacjentów na poziomie 77 proc. poziomu sprzed COVID-19. W ciągu 6 badanych tygodni liczba wizyt w gabinetach stomatologicznych szybko spadała. Podczas gdy jeszcze w lecie,  w porównaniu z analogicznym okresem sprzed pandemii COVID-19 liczba pacjentów utrzymywała się na stałym poziomie około 80 porc. 

To niestety sygnał, że powrót do dobrej kondycji stomatologii nie nastąpi szybko. Po ustąpieniu lockdownu praktyki stomatologiczne odnotowały szybki napływ pacjentów, ale w ostatnich tygodniach sytuacja się zmieniła. Na początku listopada 13 proc. dentystów zgłosiło nierentowność. Przed pandemią tylko 1 proc. miało tak złą sytuację finansową. Zima może być dla tej branży medycznej bardzo trudnym okresem.

Większość gabinetów nie jest w stanie przyjąć takiej liczby pacjentów jak sprzed pandemii - około jedna trzecia dentystów zgłasza, że ​​ich obecne maksymalne możliwości mieszczą się w przedziale od 51 proc. do 75 proc. dawnych mocy przerobowych. Dawną intensywność pracy utrzymuje obecnie tylko 1 na 10 dentystów. Większe gabinety, czy kliniki znajdują się w lepszej sytuacji.

Dentyści poinformowali, że będą musieli podjąć drastyczne kroki, by dalej funkcjonować. Niektórzy zakładają, że podniosą opłaty za wizytę, podczas gdy inni rozważają sprzedaż swojej praktyki lub przejście na emeryturę (około 40 proc. lekarzy dentystów po 65 r. ż.).

Ogólne szacunki przewidują, że 10-15 proc. gabinetów dentystycznych zniknie z powodu likwidacji, wykupów i fuzji. Ale choć jeszcze 2021 rok ma być trudny, to wg bardziej optymistycznych opinii, branża stomatologiczna wróci do dawnego funkcjonowania w 2022 roku.

Więcej: DrBicuspid.com