Istnieje wiele czynników, które mogą wywoływać bruksizm, jednym z głównych jest stres. Niektóre badania wskazują, że na przypadłość tę cierpi 12 proc. dzieci poniżej siódmego roku życia.
Najnowsze ustalenia w tym zakresie wskazują na dwie główne przyczyny tego stanu rzeczy (oprócz stresu): nadmierne spożycie cukru i długie godziny spędzane przez dzieci przed ekranami: telefonów komórkowych, tabletów, komputerów oraz telewizorów.
- Zarówno cukier, jak i nadmierna ekspozycja na emisję promieniowania z ekranów wyzwala aktywność określonej grupy neuroprzekaźników w układzie nerwowym. Aktywują one system nagrody, który powoduje zaburzenia rytmu dobowego, dezorganizując sen i nasilają mimowolne skurcze mięśni twarzy m.in. wokół ust - wyjaśniła Raquel Lobo.
Aberacja w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, spowodowana działaniem ekranów urządzeń elektronicznych, ma znacznie bardziej agresywny wpływ na dzieci niż na dorosłych. Taki osąd wynika z tego, że mięśnie twarzy niemowląt są czterokrotnie bardziej podatne na impulsy płynące z mózgu niż te same mięśnie u dorosłych.
- Sen dzieci w sposób naturalny jest niespokojny. Przeprowadzono badania pokazujące, że dzieci mają dwukrotnie więcej aktywnych mięśni żucia podczas snu w porównaniu z dorosłymi. Urządzenia elektroniczne dodatkowo nasilają tę aktywność. Oznacza to, że dzieci, korzystające w nadmierny sposób z elektroniki użytkowej, będą doświadczały o wiele więcej mimowolnych ruchów mięśni twarzy niż osoba dorosła - oceniła Raquel Lobo.
Rodzice mogą zapobiegać cierpieniu swoich dzieci, promując zdrowszy styl życia, taki jak dobre odżywianie i równowaga między aktywnością fizyczną a przesiadywanym przed ekranami urządzeń elektronicznych.
Promować można, ale najlepiej dać dobry przykład.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.