Jak bardzo są zasłużone dentobusy?

Autor: miro • Źródło: ms
17-11-2020, 09:15
Czy dentobusy, które określane są przez Ministerstwo Zdrowia jako jeden ze znaczących elementów w systemie opieki stomatologicznej nad uczniami, rzeczywiście spełniają pokładane w nich nadzieje. Trzy lata od ich zakupu można pokusić się o rzetelne oceny. Zasadnicze pytania w tej kwestii zadaje posłanka Joanna Jaśkowiak.

Posłanka Joanna Jaśkowiak przypomina, że w mobilnych punktach opieki stomatologicznej wykonywane są przeglądy uzębienia, a także lakierowanie i lakowanie zębów, niestety nie zawsze zgodnie ze wskazaniami medycznymi. Trudno oczekiwać, aby z pomocą mobilnych gabinetów stomatologicznych, choć są stosunkowo dobrze wyposażone, prowadzić leczenie, które często wiąże się z potrzebą wielokrotnych wizyt.

- Wiemy, że w czasie pandemii świadczenie takich usług medycznych przy placówkach oświatowych było i jest znów utrudnione i że przez pewien okres dentobusy były wykorzystywane do leczenia pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Jednakże wiemy także, że niezależnie od przebiegu epidemii dzieci nadal potrzebują opieki stomatologicznej i skutecznych działań prewencyjnych w tym zakresie. Obecnie na regionalnych stronach OW NFZ możemy odnaleźć harmonogramy takich usług także na listopad, a najczęściej podawanym adresem są szkoły publiczne, które obecnie realizują model edukacji zdalnej – przypomina autorka interpelacji.

W związku z powrotem dentobusów, po wiosennej przerwie, do wykonywania pierwotnie dedykowanego im zadania, zastanawia także problem leczenia stomatologicznego pacjentów z pozytywnym wynikiem SARS-CoV-2. Zakładając, że osoba z takim wynikiem nie może opuścić izolacji, a więc nie ma możliwości udania się do gabinetu stomatologicznego, pozostaje ważne pytanie, czy, a jeśli tak, to gdzie, pacjenci mogą zapoznać się z listą gabinetów stomatologicznych przyjmujących pacjentów chorych na COVID-19 – czytamy w interpelacji.

Joanna Jaśkowiak pyta ministra zdrowia:
1. Ile ze świadczeń medycznych, udzielonych w dentobusach, było wykonane na wsiach i w małych miejscowościach, gdzie nie ma gabinetów dentystycznych realizujących kontrakt z NFZ, a ile w miejscach, gdzie takie gabinety funkcjonują?
2. Jeśli Ministerstwo Zdrowia nie zna odpowiedzi na powyższe pytanie, w jaki sposób nadzorowane są działania dentobusów i dysponowanie nimi przez OW NFZ?
3. Czy w związku z obecnym systemem nauki funkcjonowanie dentobusów będzie korygowane? Jeśli tak, jakie ponadstandardowe w tej wyjątkowej sytuacji rozwiązania zaproponuje resort zdrowia?
4. Ilu pediatrycznych pacjentów mobilne punkty leczenia stomatologicznego przyjęły od kwietnia do października 2020 roku i jak wygląda ten wynik w stosunku do analogicznego okresu 2019 r.?
5. Jaki odsetek ogółu świadczeń stanowią dzieci i młodzież przyjęte w dentobusach w stosunku do liczby pacjentów pediatrycznych uzyskujących świadczenie stomatologiczne w ramach systemu „stacjonarnego” w oparciu o kontraktowanie z NFZ w 2019 r.?
6. Jak wygląda struktura świadczeń wykonywanych w mobilnych gabinetach stomatologicznych w 2020 r.? Proszę o podanie wartości w procentach.