Wycyzelowany gabinet stomatologiczny

ms
05-11-2020, 11:59
W tym projekcie studio NOMO zaproponowało inne spojrzenie na gabinet stomatologiczny. Stworzono wnętrze harmonijne i komfortowe, pełne ciepła i optymizmu, co udało się dzięki zastosowaniu przemyślanych rozwiązań, między innymi odpowiedniego oświetlenia.

Gabinet stomatologiczny zaprojektowany przez studio NOMO liczy ponad 110 mkw. Wśród projektowanych przestrzeni znalazła się między innymi część komunikacyjna, gabinety lekarskie, toalety czy centralne miejsce we wnętrzu – poczekalnia z recepcją.

Od wejścia recepcja
Zdaniem architektów niezwykle ważne było zachowanie balansu między oficjalną funkcją strefy wejścia i recepcji, a coraz bardziej oczekiwaną otwartością i zapraszającą formą tego typu miejsc. Przestrzeń recepcji powinna być czytelnie zaznaczona i zapraszać do kontaktu, tak, aby pacjent od razu wiedział, gdzie ma skierować pierwsze kroki. Ważne by w takiej przestrzeni pojawił się ciekawie zaprojektowany, charakterystyczny element, który zapadnie w pamięć osobom odwiedzającym – np. forma lady, kolor, materiał lub zjawiskowa lampa.

– W zaprojektowanym przez nas wnętrzu lada recepcyjna, o miękkich, przyjaznych, nieco organicznych liniach, zaznacza swoją obecność zaskakującą antracytową barwą, kontrastującą z pozostałymi elementami. Tło dla lady stanowi zabudowa meblowa wykończona okleiną drewnianą o ciepłej i głębokiej tonacji. W przypadku tego projektu zależało nam także na odejściu od formalnej i bezosobowej poczekalni na rzecz bardziej przyjaznej, domowej atmosfery. Elementem wprowadzającym komfort do wnętrza już w strefie wejścia jest wygodne, modułowe siedzisko w kolorze zielonym. Tło dla siedziska stanowią podświetlone nastrojowym światłem okładziny drewniane. Aranżację uzupełniają półka na książki oraz okrągłe formy pufów-stolików, wprowadzające pewną swobodę w aranżowaniu przestrzeni: służą dzieciom do zabawy, a rodzicom jako stoliki pomocnicze. Całość dodatkowo akcentuje sztuczny świetlik sufitowy, z którego wylewające się rozproszone światło wzmacnia wrażenie przestrzeni – dodaje Joanna Bozacka, architekt wnętrz w Studio NOMO.

Oświetlenie gabinetu stomatologicznego
Natężenie oświetlenia czy jego temperatura barwowa to tylko niektóre z parametrów, o których należy pamiętać w projekcie gabinetu medycznego. Wiedza na temat różnego sposobu rozsyłu światła przez poszczególne źródła połączona z doświadczeniem pozwala świadomie dobierać oprawy pod kątem oczekiwanego efektu.

– W naszym projekcie wszystkie te aspekty i rodzaje oświetlenia chcieliśmy połączyć w jedną spójną całość. Szukaliśmy takiego systemu oświetleniowego, który pozwoliłby nam połączyć indywidualizm i dobry design z aspektami technicznymi. Szczegółowa analiza oferty oświetleniowej na rynku pozwoliła wyłonić oprawy łączące w sobie aspekty techniczne oraz poszukiwany design i wysoką jakość wykonania. Możliwość swobodnej konfiguracji systemu MIXLINE marki AQForm, zarówno w zakresie wymiarów, kształtów, wykończenia i sposobu montażu, jak i parametrów oświetleniowych, przesądziła o wyborze tego produktu.  Jesteśmy zachwyceni możliwościami tego systemu, którego wielkim atutem jest połączenie oświetlenia rozproszonego i skupionego. Stosując wspomniane oprawy, uzyskaliśmy doskonałe parametry oświetleniowe przy zupełnie niekonwencjonalnej formie przełamującej utarte schematy – dodaje Piotr Sudak, architekt wnętrz w Studio NOMO.

Wśród drewna i bieli
Połączenie bieli i drewna to ponadczasowe rozwiązanie we wnętrzach, także gabinetów stomatologicznych. Kontrast, który tworzą, wydaje się doskonale podkreślać najlepsze cechy każdego z nich, a w przypadku tego projektu biel wzmacnia wrażenie przestrzenności, kojarzy się z czystością i światłem. Jest także doskonałym tłem, ponieważ odbija inne barwy, przez co wpada w rozmaite tonacje. W zależności od formy, oświetlenia i otoczenia może być surowa, elegancka, lekka, świetlista lub niemal niewidoczna. Kontrastujące z nią ciemne drewno ogrzewa wnętrze, dodaje przytulności, ale także elegancji i luksusu.

Architektura całego wnętrza została zaznaczona surowymi, modernistycznymi formami nawiązującymi do betonowych bloków. Funkcję medyczną reprezentuje świetlista, połyskliwa biel, precyzyjny detal, a także miękkie światło podświetleń liniowych i świetlików sufitowych. Intensywny kontrast między tymi dwoma światami uzupełnia wątek trzeci, humanistyczny, wprowadzający elementy inspirowane naturą, przyrodą i sztuką.

Materiał opublikowany w portalu PTWP Property Design