Gabinet stomatologiczny zaprojektowany przez studio NOMO liczy ponad 110 mkw. Wśród projektowanych przestrzeni znalazła się między innymi część komunikacyjna, gabinety lekarskie, toalety czy centralne miejsce we wnętrzu – poczekalnia z recepcją.
Od wejścia recepcja
Zdaniem architektów niezwykle ważne było zachowanie balansu między oficjalną funkcją strefy wejścia i recepcji, a coraz bardziej oczekiwaną otwartością i zapraszającą formą tego typu miejsc. Przestrzeń recepcji powinna być czytelnie zaznaczona i zapraszać do kontaktu, tak, aby pacjent od razu wiedział, gdzie ma skierować pierwsze kroki. Ważne by w takiej przestrzeni pojawił się ciekawie zaprojektowany, charakterystyczny element, który zapadnie w pamięć osobom odwiedzającym – np. forma lady, kolor, materiał lub zjawiskowa lampa.
– W zaprojektowanym przez nas wnętrzu lada recepcyjna, o miękkich, przyjaznych, nieco organicznych liniach, zaznacza swoją obecność zaskakującą antracytową barwą, kontrastującą z pozostałymi elementami. Tło dla lady stanowi zabudowa meblowa wykończona okleiną drewnianą o ciepłej i głębokiej tonacji. W przypadku tego projektu zależało nam także na odejściu od formalnej i bezosobowej poczekalni na rzecz bardziej przyjaznej, domowej atmosfery. Elementem wprowadzającym komfort do wnętrza już w strefie wejścia jest wygodne, modułowe siedzisko w kolorze zielonym. Tło dla siedziska stanowią podświetlone nastrojowym światłem okładziny drewniane. Aranżację uzupełniają półka na książki oraz okrągłe formy pufów-stolików, wprowadzające pewną swobodę w aranżowaniu przestrzeni: służą dzieciom do zabawy, a rodzicom jako stoliki pomocnicze. Całość dodatkowo akcentuje sztuczny świetlik sufitowy, z którego wylewające się rozproszone światło wzmacnia wrażenie przestrzeni – dodaje Joanna Bozacka, architekt wnętrz w Studio NOMO.
Oświetlenie gabinetu stomatologicznego
Natężenie oświetlenia czy jego temperatura barwowa to tylko niektóre z parametrów, o których należy pamiętać w projekcie gabinetu medycznego. Wiedza na temat różnego sposobu rozsyłu światła przez poszczególne źródła połączona z doświadczeniem pozwala świadomie dobierać oprawy pod kątem oczekiwanego efektu.
– W naszym projekcie wszystkie te aspekty i rodzaje oświetlenia chcieliśmy połączyć w jedną spójną całość. Szukaliśmy takiego systemu oświetleniowego, który pozwoliłby nam połączyć indywidualizm i dobry design z aspektami technicznymi. Szczegółowa analiza oferty oświetleniowej na rynku pozwoliła wyłonić oprawy łączące w sobie aspekty techniczne oraz poszukiwany design i wysoką jakość wykonania. Możliwość swobodnej konfiguracji systemu MIXLINE marki AQForm, zarówno w zakresie wymiarów, kształtów, wykończenia i sposobu montażu, jak i parametrów oświetleniowych, przesądziła o wyborze tego produktu. Jesteśmy zachwyceni możliwościami tego systemu, którego wielkim atutem jest połączenie oświetlenia rozproszonego i skupionego. Stosując wspomniane oprawy, uzyskaliśmy doskonałe parametry oświetleniowe przy zupełnie niekonwencjonalnej formie przełamującej utarte schematy – dodaje Piotr Sudak, architekt wnętrz w Studio NOMO.
Wśród drewna i bieli
Połączenie bieli i drewna to ponadczasowe rozwiązanie we wnętrzach, także gabinetów stomatologicznych. Kontrast, który tworzą, wydaje się doskonale podkreślać najlepsze cechy każdego z nich, a w przypadku tego projektu biel wzmacnia wrażenie przestrzenności, kojarzy się z czystością i światłem. Jest także doskonałym tłem, ponieważ odbija inne barwy, przez co wpada w rozmaite tonacje. W zależności od formy, oświetlenia i otoczenia może być surowa, elegancka, lekka, świetlista lub niemal niewidoczna. Kontrastujące z nią ciemne drewno ogrzewa wnętrze, dodaje przytulności, ale także elegancji i luksusu.
Architektura całego wnętrza została zaznaczona surowymi, modernistycznymi formami nawiązującymi do betonowych bloków. Funkcję medyczną reprezentuje świetlista, połyskliwa biel, precyzyjny detal, a także miękkie światło podświetleń liniowych i świetlików sufitowych. Intensywny kontrast między tymi dwoma światami uzupełnia wątek trzeci, humanistyczny, wprowadzający elementy inspirowane naturą, przyrodą i sztuką.
Materiał opublikowany w portalu PTWP Property Design
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.