Spór o stomatologię w trakcie drugiego lockdown

ms
04-11-2020, 10:14
Dentyści w Wielkiej Brytanii niepokoją się o los swoich praktyk w okresie drugiego lockdownu ogłoszonego przez premiera Borisa Johnsona (od 5 listopada do 2 grudnia). Stomatolodzy chcą pracować bez ograniczeń.

Druga blokada w Wielkiej Brytanii obejmie: puby, siłownie, restauracje i większość sklepów. Brytyjczycy mają pozostać w domu, mogą wyjeżdżać tylko w celach edukacyjnych, zawodowych, ćwiczeń i zakupów niezbędnych rzeczy.

Co to oznacza dla stomatologii – dopytują się dentyści?

Aktualne wytyczne dotyczące nowych ograniczeń są niejasne, ale sugerują, że gabinety dentystyczne pozostaną otwarte przez cały listopad. Szereg usług publicznych będzie funkcjonować. Należą do nich usługi medyczne, takie jak lekarze pierwszego kontaktu.

Dentyści wskazują na zdanie Jo Churchilla - parlamentarzysty reprezentującego sekretarza stanu ds. profilaktyki, zdrowia publicznego i podstawowej opieki zdrowotnej, który potwierdza - stomatologia pozostanie otwarta podczas drugiej blokady.

- Cała opieka zdrowotna, związana z General Dental Council, powinna być kontynuowana – uważa grupa Conservative Dentists.

British Dental Association sygnalizuje, że domaga się „pilnego wyjaśnienia” sytuacji usług dentystycznych. BDA informuje: opierając się na dotychczas opublikowanych wytycznych rządu, nasza interpretacja jest taka, że gabinety dentystyczne będą nadal funkcjonować tak, jak obecnie. Dalsze informacje i wyjaśnienia prawdopodobnie pojawią się w ciągu najbliższych kilku dni.