Skuteczna dezynfekcja, czyli jaka?

ms
30-10-2020, 13:32
Większość preparatów dezynfekujących dostępnych na rynku nie ma potwierdzonej badaniami skuteczności, nie spełnia restrykcyjnych norm dotyczących dezynfekcyjnych wyrobów medycznych. To duży problem w czasach pandemii.

Istnieje wysokie ryzyko, że w użyciu znajdzie się produkt, który nie przeszedł badań laboratoryjnych, oceniających oddziaływanie preparatu na ludzki organizm. Symptomami, które mogą świadczyć o tym, iż produkt stanowi zagrożenie dla skóry są m.in.: przykry, zbyt mocny zapach lub nieprzyjemna, kleista konsystencja. Alergiczne reakcje skórne, takie jak: suchość, podrażnienia, swędzenie, a czasami nawet pękanie skóry i krwawienie, są bardzo niebezpieczne także ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia.

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, jest nie tylko stężenie alkoholu, ale zawarte w produkcie składniki pielęgnujące. To właśnie te ostatnie pomagają skórze zachować odpowiedni poziom nawilżenia, mimo częstej dezynfekcji. Godne zaufania produkty posiadają certyfikaty z badań dermatologicznych gwarantujące bezpieczeństwo dla skóry oraz z badań tolerancji materiałowej, które zapewniają, że po kontakcie ze środkiem dezynfekcyjnym nie wystąpią uszkodzenia powierzchni i przedmiotów.

Z pewnością istotniejszą sprawą jest wiarygodna ocena stopnia ochrony biobójczej.

Środki dezynfekcyjne – na co zwrócić uwagę?
Skuteczny i sprawdzony laboratoryjnie środek do dezynfekcji będzie przede wszystkim posiadał numer pozwolenia na obrót produktem biobójczym w pełnej procedurze rejestracyjnej (czyli bez symbolu „TP”, który oznacza tymczasowe pozwolenie). Na etykiecie musi być podany pełny zakres działania, wraz z czasem, w którym patogeny zostaną zdezaktywowane. To właśnie te informacje stanowią potwierdzenie, że produkt zapewni ochronę na najwyższym poziomie przed wirusami, bakteriami, grzybami i prątkami gruźlicy oraz że jest on produkowany według standardów medycznych. Taki środek będzie zapewniał dezynfekcję na poziomie do 99,999 proc.

Skuteczny wobec koronawirusa preparat zawiera ponad 60 proc. alkoholu, podczas gdy żele antybakteryjne (tzw. kosmetyki antybakteryjne) mniej niż 50 proc. Jeśli zawartość alkoholu nie jest wyraźnie podana, można ją ocenić na podstawie kolejności wymienienia składników na etykiecie. Jeśli jako pierwszy składnik podano wodę, a jako następny alkohol, to tego ostatniego jest w danym preparacie mniej niż 50 proc.

- Obecną sytuację traktujemy jako potencjalne zagrożenie dla naszych klientów oraz rozszerzanie złej opinii na całą branżę. Szkodliwe lub nieskuteczne produkty można znaleźć wszędzie. Godne zaufania produkty biobójcze muszą być zarejestrowane przez URPBWMiPL oraz posiadać certyfikaty na produkcję wg standardów medycznych ISO EN 13485 – komentuje Przemysław Śnieżyński, prezes zarządu Medisept.

- Niewielu dystrybutorów i sprzedawców zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiada karnie za udostępnianie bezwartościowych produktów – dodaje Przemysław Śnieżyński.

- Nad składem produktów zazwyczaj pracuje się latami, przeprowadzając szczegółowe badania przy opracowywaniu właściwych proporcji. Zanim nowy specyfik zostanie dopuszczony do obrotu, przechodzi proces certyfikacji, który w przypadku środków przeznaczonych do użycia przez placówki ochrony zdrowia - trwa nawet trzy lata. Skład i jakość produktu są testowane w akredytowanych laboratoriach, w większości znajdujących się poza granicami Polski. Celem tych drobiazgowych procedur jest wytworzenie możliwie najbardziej bezpiecznego i skutecznego preparatu, który posłuży m.in. do dezynfekcji narzędzi chirurgicznych i odkażania przestrzeni sal zabiegowych – mówi lekarz epidemiolog Waldemar Ferschke, wiceprezes Medisept.

Jak dezynfekować
Każdy użytkownik płynów powinien posiadać podstawową wiedzę na temat prawidłowego sposobu dezynfekcji rąk. Po kontakcie z potencjalnie zakażonym przedmiotem czy powierzchnią, dezynfekujmy ręce przez 30 sekund, aplikując po 2 x 3 ml płynu. Proces ten jest skuteczny, kiedy produkt po 20 - 30 sekundach od równomiernego nałożenia na skórę, odpowiednio się wchłonie. Pamiętajmy, że dłonie są jednym z głównych nośników wirusa.

Więcej: prawdziwadezynfekcja