Kujawsko-Pomorskie: dentyści testowani w kierunku koronawirusa

smn
16-10-2020, 13:46
Samorząd województwa finansuje  badania przesiewowe w kierunku Covid-19 pracowników medycznych publicznej służby zdrowia, w tym dentystów. W sumie przewidziano przeprowadzenie 18 tys. testów.

– Nasz program badań wpisuje się w wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia i przyjęte przez rząd zasady zmierzające do ograniczenia transmisji koronawirusa SARS-CoV-2, uzupełniając finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia system badań ze wskazań epidemiologicznych, podkreśla w rozmowie z portalem OtoToruń.pl marszałek Piotr Całbecki.

Testy, genetyczne i immunologiczne, zostaną przeznaczone dla lekarzy, lekarzy stomatologów, pielęgniarek, położnych i ratowników medycznych. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w nich lekarzy.

– Przyjęliśmy zasadę, że badamy osoby zdrowe; w przypadku zatrudnionych w szpitalach po jednej, wybranej losowo, osobie tygodniowo z każdego oddziału; w przypadku przychodni tygodniowo 10 proc. personelu. Analizy laboratoryjne prowadzą na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy i bydgoski Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny – tłumaczy rzecznik marszałka Beata Krzemińska.

Wart 910 milionów złotych marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Więcej: ototorun.pl