Dzień Mycia Rąk na całym świecie

en
15-10-2020, 13:36
Zwłaszcza w dobie pandemii mycie rąk nabiera wyjątkowego znaczenia, ale i w mniej trudnej rzeczywistości jest to podstawowy sposób profilaktyki.

Światowy Dzień Mycia Rąk - inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych - obchodzony od 2008 r. przypada na 15 października.

Akcja ma zachęcać do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i infekcjom układu oddechowego. Zwłaszcza obecnie to ważna czynność, która powinna stać się odruchem każdego człowieka.

 Niestety w Polsce mycie rąk nie należy do odruchów - co ósmy Polak nie myje rąk przed jedzeniem, a co piąty nie robi tego po powrocie do domu, co drugi mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce nie myją rąk po wyjściu z toalety. 

Mycie rąk to najprostsza i najbardziej dostępna metoda profilaktyki zdrowotnej. Warto pamiętać, że użycie do tego celu wody i mydła jest często zabiegiem ratującym życie. Zakład Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że mycie rąk zmniejsza ryzyko np. zarażenia się grypą, redukuje ryzyko zachorowania na biegunkę, wirusowe zapalenie wątroby typu A, infekcje oddechowe, gronkowca, czy salmonellę.

Dokładne mycie rąk, a dodatkowo ich dezynfekcja - to podstawa walki z koronawirusem.