Dentysto, czy wiesz jakie leki wchodzą w interakcję z remdesiwirem?

Autor: nieck • Źródło: kan
13-10-2020, 08:09
Wiele leków, które dentyści rutynowo przepisują swoim pacjentom oraz przeciwbakteryjne płyny do płukania ust, wchodzą w groźne interakcje z remdesiwirem.

- To ważne, by dentyści zdawali sobie sprawę z potencjalnych konsekwencji powodowanych przez jednoczesne zażywanie remdesiwiru i leków przepisywanych powszechnie w stomatologii, bo tylko w ten sposób uda się uniknąć nawet śmierci pacjenta z COVID-19, przestrzega autor pracy dr Gerardo Gómez-Moreno, z University of Granada School of Dentistry w Hiszpanii.

W maju Agencja Żywności i Leków (FDA) pozwoliła leczyć pacjentów z COVID-19 remdesiwirem. Mieli nim być leczeni pacjenci w poważnym stanie, którzy trafiają do szpitala.  Na początku października ujawniono, że prezydent Trump zaczął otrzymywać ten przeciwirusowy lek wraz mieszanką przeciwciał. Nie jest do końca jasne, jak ta terapia wpłynęła na proces zdrowienia.

 Możliwe skutki uboczne remdesiwiru to zwiększone pocenie, kłopoty z oddychaniem, zawroty głowy, a także bardziej poważne jak psychoza. W jaki sposób może ten lek wchodzić w niepożądane interakcje zbadano na podstawie istniejącej literatury w tym temacie.

Okazuje się, że lista jest długa, bo na dzień dzisiejszy wiadomo, że 279 leków nie należy łączyć z remdesiwirem.

Do substancji dających umiarkowanie nasilone interakcje należy na przykład alkohol, a ten wchodzi w skład niektórych przeciwbakteryjnych płynów do płukania ust. Szkodliwe skutki takiej interakcji to przede wszystkim problemy z wątrobą, gorączka, dreszcze, bóle stawów lub opuchlizna, mdłości,  nasilone krwawienie, powstawanie siniaków, wysypka, zażółcenie skóry.

 Należy także unikać przepisywania kilku antybiotyków - szczególnie azytromycyny, doksycykliny, erytromycyny, lewoflaksyny i kwasu klawulanowego, ponieważ mogą zażywane razem z remdesiwirem doprowadzić do uszkodzeń wątroby. Podobny problem może spowodować remdesiwir i przeciwgrzybowe klomatryzol, flukonazol, itrakonazole i ketokonazol.

- To silne ihibitory enzymatyczne mogące doprowadzić do nagłych skoków poziomu remdesiwiru we krwi i w efekcie do uszkodzeń wątroby, pisze dr Gómez-Moreno. 

U pacjentów z COVID-19 cierpiących na dotkliwy ból lub stan zapalany należy także unikać niesteroidowych leków przeciwzapalnych takich jak - diklofenak, celekoksyb, etodolak, flurbiprofen, ibuprofen, ketoprofen, ketorolak, kwas mefenamowy, naproksen, one także narażają w połączeniu z remdesiwirem na poważne zniszczenie wątroby. - Kiedy trzeba sięgnąć po te leki, dentyści powinni szukać alternatywnych rozwiązań lub zmniejszać ich dawkę jak tylko to możliwe, przestrzega naukowiec. 

Więcej: European Review for Medical and Pharmacological Sciences