Pandemia okiem chińskich dentystów

smn
08-10-2020, 07:54
Nikt spośród chińskich stomatologów pracujących w szpitalu w Wuhan nie zachorował na COVID-19, dobrze stosowane środki ochrony indywidualnej i odkażanie powietrza okazało się skutecznym zabezpieczeniem, donosi czasopismo Journal of Dental Research.

Pracownicy medyczni z Hospital of Stomatology przy Wuhan University nie zachorowali na COVID-19 podczas wykonywania zabiegów z zakresu doraźnej pomocy stomatologicznej, jednak kilka przypadków zachorowań odnotowano wśród dentystów w innych rejonach Chin. Po zbadaniu okoliczności tych zakażeń SARS-CoV-2 okazało się, że ekspozycja na wirusa była znacznie większa, gdyż nie przedsięwzięto zaostrzonego reżimu ochrony indywidualnej. Niektórzy pracownicy medyczni zakazili także członków swoich rodzin, piszą autorzy pracy.

- Wprowadzenie właściwych metod takich jak środki ochrony indywidualnej oraz dezynfekcja otoczenia może skutecznie zapobiec zakażeniom krzyżowym w praktyce stomatologicznej, podkreśla dr Liuyan Meng, ze School and Hospital of Stomatology w Wuhan University.

Bliski kontakt, rozpylone ślina lub krew z jamy ustnej, oraz aerozole produkowane przez  wysokoobrotowe kątnice lub ultradźwiękowy sprzęt podwyższają znacznie ryzyko infekcji w gabinecie stomatologicznym. Z tego powodu higienistki stomatologiczne uznano, że najbardziej narażone na zakażenie.

Publikacja chińska ma podobne wyniki jak analogiczna z terenu Włoch z okresu wybuchu pandemii. Zawodowe ryzyko pracowników gabinetów stomatologicznych zachorowania na COVID-19 było szacowane na bliskie zeru, pod warunkiem przestrzegania zasad zapobiegania infekcjom.

W sumie  Hospital of Stomatology ma 320 pracowników medycznych, w okresie dynamicznego rozwoju pandemii świadczono tam głównie pomoc doraźną - wg szczegółowych danych było to w sumie 2025 pacjentów od 23 stycznia do 7 kwietnia br. Dentyści nosili środki ochrony indywidualnej w tym maski  typu N95 oraz KN95, w szpitalu przestrzegano procedur dezynfekcji sprzętu i otoczenia. Nikt z pracowników nie zachorował na COVID-19, podkreślają autorzy pracy.

Więcej: Journal of Dental Research

 

Więcej: