Dentyści chcą wykonywać testy w kierunku COVID-19

ms
05-10-2020, 11:27
Pacjenci przychodzący do dentysty lub higienistki powinni mieć możliwość wykonania testu na COVID-19, gdyż może to zmniejszyć kolejki w punktach testujących i zaoszczędzić środki ochrony osobistej, gdy Kanada wejdzie w drugą falę zakażeń – przekonuje dr George Christodoulou, wiceprezes w Altima Healthcare Canada.

- Jesteśmy specjalistami w zakresie higieny jamy ustnej. Powinniśmy być w stanie pomóc również w testowaniu w kierunku koronawirusa – uważa Christodoulou w rozmowie z CTV „Your Morning”.

Dentysta zapewnia, że dentyści są już wyposażeni w niezbędne środki ochrony indywidualnej i przestrzegają protokołów bezpieczeństwa podczas leczenia pacjentów. Test COVID-19 może być częścią badania lub leczenia każdego pacjenta, gdy tylko taka potrzeba jest artykułowana.

- W prowincji Ontario jest ponad 5 tys. dentystów, 14 tys. higienistek. Zwykle przyjmujemy ok. 20 pacjentów dziennie. To czyni 100 tys. pacjentów, których można przebadać każdego dnia bez użycia znaczących dodatkowych zasobów - wylicza Christodoulou.

Altima Healthcare Canada Inc., która prowadzi ponad sto klinik dentystycznych w Kanadzie, oficjalnie zwróciła się do rządu Ontario o rozważenie tego pomysłu.

Ontario Dental Association nie komentuje tej inicjatywy poza stwierdzeniem, że organizacja zajmie się tym zagadnieniem na najbliższym posiedzeniu.

W oświadczeniu dla CTV, Maggie Blood z ODA powiedziała: z pewnością jesteśmy świadomi zasadności badań COVID-19 w gabinetach dentystycznych, ale głównym priorytetem większości dentystów do tej pory było obsłużenie pacjentów, których nie mogli leczyć przez 12 tygodni podczas przestoju.

Ontario dołączyło do prowincji Alberta, w której zezwala się aptekom na przeprowadzanie testów na obecność COVID-19. W Ontario pacjenci przychodzący do aptek na testowanie nie mogą mieć objawów choroby. Osoby z objawami lub potwierdzoną ekspozycją na wirusa muszą udać się do specjalistycznych ośrodków.

Związek reprezentujący pracowników szpitali w Ontario, Council of Hospital Unions, zgłasza obawy dotyczące bezpieczeństwa testów „farmaceutycznych”, argumentując, że może to spowodować mieszanie się chorych z osobami zdrowymi.

W Ontario przetestowano w sumie ponad 3,8 mln osób, ale według danych federalnych prowincja realizuje tylko połowę z zalecanej dobowej liczby testów (78 tys.).