Problemy lekarzy z wystawianiem skierowań na testy

Autor: PAP • Źródło: PAP/ms
14-09-2020, 11:06
Ministerstwo Zdrowia przekaże w tym tygodniu dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Porozumienie Zielonogórskie wskazało w swojej poniedziałkowej informacji prasowej, że nałożenie na lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej obowiązku kierowania pacjentów na testy w kierunku koronawirusa nieoczekiwanie ujawniło problemy czysto techniczne.

Porozumienie zwraca uwagę, że kierując pacjenta na test, lekarz musi korzystać z aplikacji internetowej, z której korzystają tylko nieliczni lekarze. Pacjent z kolei, może poznać wynik swojego testu jedynie poprzez Internetowe Konto Pacjenta, a mało kto je posiada.

- Dostęp do internetu, a tym samym do aplikacji gabinet.gov.pl, nie jest dziś dla podstawowej opieki zdrowotnej problemem i starajmy się nie czynić z tego problemu. Pamiętajmy, że lekarze wystawiają od dłuższego czasu e-zwolnienia, e-recepty, a często też e-skierowania. Nie widzę więc powodów dla których nie mogliby korzystać z aplikacji gabinte.gov.pl, kierując pacjentów na testy pod kątem COVID-19. Tym bardziej, że system jest intuicyjny - przekazał PAP rzecznik resortu, odnosząc się do ocen PZ.

- Ministerstwo ze swojej strony jeszcze w tym tygodniu przekaże dostawcom oprogramowania gabinetowego, funkcjonującego w przychodniach, dokumentację techniczną interfejsu, niezbędną do włączenia funkcji kierowania na testy do aplikacji gabinetowych - dodał rzecznik.

Andrusiewicz wskazał, że resort niezmiennie zachęca wszystkich pacjentów do rejestracji swojego Indywidualnego Konta Pacjenta, dzięki któremu zyskają więcej możliwości w kontakcie ze służbą zdrowia niż tylko wgląd w wynik testu.

Zaznaczył równocześnie, że osoby, które IKP jeszcze nie posiadają, mają przecież swojego lekarza pierwszego kontaktu, z którym zawsze mogą się skontaktować w celu zasięgnięcia informacji o wyniku testu.

Rzecznik zapewnił jednocześnie, że resort jest zawsze otwarty na wszelkie wskazówki od lekarzy, w tym lekarzy POZ, jak jeszcze bardziej usprawnić system ochrony zdrowia, z korzyścią dla pacjenta.

Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie opublikowała stanowisko, w którym sygnalizuje problemy techniczne związane z realizacją jesiennej strategii walki z pandemią.

- Powstał chaos, którego skutkiem będzie ograniczenie dostępu do testów, jeśli kierować na nie mają tylko lekarze POZ i nie pozostawi się alternatywnej ścieżki - ocenił, cytowany w materiałach PZ, ekspert Porozumienia Andrzej Zapaśnik.

- Lekarz może zlecić wykonanie testu w kierunku SARS-CoV-2 tylko poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Także jedynie przez tę aplikację może uzyskać informację o wyniku badania oraz zgłosić sanepidowi podejrzenie lub rozpoznanie COVID-19. Problem w tym, że zdecydowana większość gabinetów z tej aplikacji nie korzysta, a personel nie potrafi jej obsługiwać - wskazał Zapaśnik.

Dodał, że wszystkie dodatkowe funkcjonalności powinny być zintegrowane z systemami informatycznymi, w których prowadzona jest elektroniczna dokumentacja medyczną - tak było dotychczas przy wprowadzaniu nowych obowiązków dla lekarzy. - Tym razem, niestety, ktoś o tym nie pomyślał - stwierdził.

Według PZ, to "nie koniec kłód pod nogi dla osób z podejrzeniem infekcji koronawirusowej". - Jeśli już jakimś cudem lekarz wystawi zlecenie na wymaz, pacjent będzie mógł poznać wynik swego testu jedynie przez Internetowe Konto Pacjenta. Ile osób z tego korzysta, ile potrafi je założyć i obsługiwać? Jest to znikoma liczba, zwłaszcza w grupie seniorów, najbardziej narażonych na ciężki przebieg COVID, a więc tych, którzy powinni jak najszybciej dowiedzieć się o zakażeniu lub jego braku - ocenia Porozumienie.

Federacja podnosi, że aby uzyskać tę informację, pacjent będzie dzwonił do lekarza, kierującego go na wymaz, a ten mu ją przekaże, korzystając z aplikacji gabinet.gov.pl.

- Zmusza się nas do wykonywania dotychczasowych zadań sanepidu, jednocześnie nie wyposażając w sprawnie działające narzędzia i nie dając czasu na poznanie nowej aplikacji - komentuje Andrzej Zapaśnik.

Ekspert Porozumienia Zielonogórskiego jest przekonany, że konieczne jest zapewnienie pacjentom alternatywnego dostępu do wymazów. Np. takiego, jaki działa na Pomorzu, gdzie kwalifikacją do testu na infolinii punktu pobrań drive thru i walk thru Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego zajmują się przeszkoleni studenci medycyny, a robią to na podstawie precyzyjnie opracowanej ankiety.

PZ uważa, że ten system wypracowany przez UCK w Gdańsku ponadto udowadnia, że do kwalifikacji na wymaz w kierunku Sars-Cov-2 wystarczy porządnie przeprowadzony wywiad, a konieczność zapraszania pacjentów z objawami infekcji do gabinetu lekarskiego mija się z celem. 

Katarzyna Lechowicz-Dyl