Pacjencki zestaw dla majsterkowiczów - dentystów

ms
24-08-2020, 10:11
- Wobec restrykcji w dostępie do dentysty w internecie pojawiły się najróżniejsze zestawy dentystyczne do samodzielnego wykonania zabiegów stomatologicznych, to przerażające – alarmuje dentysta prof. Jason Leitch piastujący funkcję Krajowego Dyrektora Klinicznego na terenie Szkocji.

Etui z kilkoma podstawowymi narzędziami i środkami chemicznymi zawiera krótką ulotkę zachęcającą użytkowników do „zostania profesjonalistą w domu”!

Mężczyzna, który nie chciał ujawnić nazwiska, powiedział dziennikarzowi Sunday Mail: Miałem wypełnienie, które się ukruszyło i wymagało wymiany. Mój dentysta powiedział mi, że nie może wykonywać pracy w ramach NHS. Wydawało mi się, że tymczasowy zestaw do naprawy uzębienia w domu był najlepszą opcją.

- Kupiłem jeden z nich przez internet i spróbowałem, coś z tym zrobić. Po kilku dniach znalazłem się jednak u dentysty. Zęba nie udało się uratować. Wykonano ekstrakcję, bo to jeden z niewielu zabiegów, które mogły być realizowane w ramach NHS.

Rzecznik Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego ostrzega, że używanie, oferowanych teraz powszechnie zestawów „do leczenia stomatologicznego”, może być niebezpieczne. Niewprawne zastosowanie tych produktów to prosta droga do uszkodzenia zębów.

Zestawy, które można kupić w internecie lub w sklepach High Street, często nie podają dokładnego składu preparatów chemicznych, więc bardzo trudno jest ocenić ich bezpieczeństwo. Niektóre produkty, zakupione w internecie są wyjątkowo szkodliwe, ich użycie spowodować może poparzenia dziąseł, pęcherze na ustach lub nawet poważniejsze konsekwencje.