Wizyty stomatologiczne podczas COVID-19 są bezpieczne

ms
24-08-2020, 07:17
Zgodnie z zaleceniami tureckiego ministerstwa zdrowia gabinety dentystyczne stosują zaawansowane środki przeciwko COVID-19 - twierdzi Lutfi Ciftci, główny lekarz w Bursa Oral and Dental Health Hospital.

- Pacjenci mogą bez obaw odwiedzać gabinety dentystyczne pomimo pandemii koronawirusa - powiedział turecki dentysta agencji Anadolu.

Ciftci twierdzi, że systemowo podjęto środki zaradcze, takie jak: mierzenie temperatury pacjentów przy wejściu, ankiety ustalające objawy mogące sugerować COVID-19, rozmieszczanie broszur informacyjnych na ścianach poczekalni i gabinetów stomatologicznych, wymóg noszenia masek i regularnego stosowania środków dezynfekujących, unikanie kontaktów pomiędzy pacjentami.

- Biorąc pod uwagę podejmowane środki profilaktyczne, pacjenci mogą bez wahania przychodzić na badania i leczenie – powiedział Ciftci, dodając, że ryzyko infekcji – w zasadzie - nie wchodzi w rachubę.

- Obawy dotyczące ryzyka przeniesienia COVID-19 podczas wizyty u dentysty są zrozumiałe, ale nie ma potwierdzonych przypadków przeniesienia choroby w gabinecie stomatologicznym – dodał Lutfi Ciftci, zapewniając, że dentyści przyjmują pacjentów zapewniając pomiędzy nimi co najmniej 20-minutową przerwę na dezynfekcję pomieszczeń lecznicy stomatologicznych.

- To dentyści narażeni są na największe ryzyko zakażenia, ponieważ podczas leczenia przebywają w otoczeniu kropelek aerozolu. Jeśli jeden pacjent ma COVID-19, istnieje ryzyko przeniesienia wirusa na otoczenie i dentystę - powiedział Ciftci, podkreślając znaczenie osobistego wyposażenia ochronnego.

W jego ocenie wiele krajów miało problemy z dostawami sprzętu ochronnego, w tym masek, czepków na głowę, specjalnej odzieży, ale Turcja pomyślnie przeszła ten proces.

- Rząd zdecydował się zatrudnić dentystów w szpitalach pandemicznych, aby pomóc zespołom zajmującym się chorymi, wówczas gdy zaczęła się pandemia. Niektórzy z naszych dentystów i pielęgniarek nadal tam pracują – powiedział Ciftci.

Dentystka Esma Cakir, która pracuje w lecznicy Redent w Ankarze, przypomina, że stomatologia jest podstawową opieką zdrowotną i pacjenci nie powinni pomijać badań. Przyznała, że podczas pandemii dentyści przechodzą trudny proces. Boję się, że zarażę się wirusem a później mojego synka i całą rodzinę. Podejmuję wszelkie niezbędne kroki, aby chronić siebie i najbliższych - powiedziała.