MZ: więcej zakażeń z mniejszych ognisk

PAP/ms
21-08-2020, 12:33
Nie ma dużych ognisk zachorowań na COVID-19. Dzienny ich wskaźnik wynika głównie z zakażeń w zakładach pracy czy w trakcie imprez okolicznościowych – skomentował 21 sierpnia rekordowe 903 zakażenia rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Powiedział, że jeśli sytuacja epidemiologiczna w Krakowie nie zmieni się w najbliższych dniach, to w przyszłym tygodniu dołączy on do strefy żółtej, czyli obszaru objętego dodatkowymi obostrzeniami. Podał, że łącznie ze 156 nowo wykrytych przypadków choroby w woj. małopolskim 60 pochodzi właśnie z jego stolicy.

Uspokajał, że obecny wzrost zdiagnozowanych przypadków pochodzi z mniejszych ognisk.

- Pragnę uspokoić. Nie ma dużych ognisk, które by rzutowały na ten wynik. Mamy natomiast, choćby na Śląsku, dwa domy opieki społecznej. Mamy w Małopolsce szereg mniejszych zakładów pracy - wyjaśniał Andrusiewicz.

Dodał, że na Mazowszu sytuacja nie zmieniła się znacząco i zakażenia wykrywane są w mniejszych ogniskach, np. w restauracjach. Jeśli chodzi o Pomorze, to, jak mówił, wykryto tam również wiele nowych przypadków, ale na ten wynik rzutują głównie zakażenia osób, które przebywają na kwarantannie.

- Na ten blisko dziewiędziesięcioosobowy wynik zakażonych blisko 60 osób to osoby z kwarantanny, więc nie ma obawy, że mogły one kogoś zakażać - zapewnił.

Wskazał, że na sytuację epidemiologiczną w Wielkopolsce rzutują zakażenia w mniejszych zakładach pracy i imprezy okolicznościowe - wesela.

- Nikt nie deprecjonuje organizowania wesel, nie wywiera presji na weselników, ale prosimy, apelujemy, by dbać o to, by przestrzegane były wszystkie te normy - powiedział.

Dodatkowo zaapelował, że resort, wskazując od dwóch tygodni listę powiatów z obostrzeniami, apeluje o rozsądek do wszystkich osób mieszkających na tych terenach.

- Zastanówmy się, czy niedługo nasza nieodpowiedzialność nie spowoduje tego, że nie będziemy organizowali imprez, nie będziemy chodzili na imprezy sportowe, a wesela spadną nam do 50 osób. Apelujemy o odpowiedzialność - powiedział rzecznik.

Andrusiewicz zaznaczył, że dzisiaj wyzdrowiało blisko 550 osób, co - jak ocenił - jest pozytywną informacją. Przyznał jednocześnie, że koniec wakacji będzie sprzyjał ogniskom z powrotów zorganizowanych.

- Niestety mamy ponad 100 tys. osób na kwarantannie. Ta liczba się utrzymuje na tym samym poziomie. Niestety jest też dość dużo imprez wakacyjnych, wycieczek, powrotów z wakacji, raczej zorganizowanych. To też rzutuje na tę skalę wyników - wskazał rzecznik.

Klaudia Torchała, Karolina Kropiwiec