Jak zostać dentystą w USA

ms
12-08-2020, 11:01
Około 30 lat temu Komisja ds. Akredytacji Stomatologicznej (CODA) uchwaliła przepisy, które w zasadzie zabraniają dentystom wyszkolonym za granicą uzyskiwania licencji w USA. Od tego czasu sytuacja niewiele się zmieniła.

Proces migracji do USA jest bardzo długi, żmudny i wymaga dużo czasu oraz zaangażowania niemałych środków finansowych.

Każdy stan ma określone wymagania edukacyjne, zatem pierwszą rzeczą, którą trzeba wykonać to wybranie stanu, w którym dentysta z zagranicy chciałby praktykować.

Preferowane są rozwiązania, zgodnie z którymi zaleca się zaliczenie dwóch do trzech lat szkolenia w akredytowanej amerykańskiej szkole dentystycznej w celu uzyskania doktoratu z chirurgii stomatologicznej DDS (Doctor of Dental Surgery). Z tym, że tytuł ten w zasadzie jest tożsamy z DMD (Doctor of Dentistry lub Doctor of Dental Medicine).

Przed złożeniem wniosku do amerykańskich szkół dentystycznych stomatolodzy przeszkoleni za granicą muszą zdać trzy egzaminy.

Po pierwsze jest to TOEFL - dwugodzinny test, oceniający znajomość języka angielskiego (nawet Brytyjczycy taki test muszą zdać).

Dentyści (także ci, którzy kończą studia w USA) przystępują do National Board Dental Examinations (NBDE). Część pierwsza to ośmiogodzinny egzamin z 400 pytaniami wielokrotnego wyboru z zakresu mikrobiologii, patologii, biochemii i anatomii (całe ciało).

Część druga to 14-godzinny egzamin trwający dwa dni (łącznie 500 pytań) oceniający: periodontologię, stomatologię dziecięcą, ortodoncję, radiologię, chirurgię szczękową, stomatologię zachowawczą.

Obu egzaminom NBDE trzeba poddać się w Stanach Zjednoczonych lub w Kanadzie, Portoryko, na wyspie Guam.

Następne kroki
Po sukcesie egzaminacyjnym trzeba rozpocząć proces aplikacji do amerykańskich szkół dentystycznych, z tym że ograniczona liczba takich szkół prowadzi tak zwane „zaawansowane programy stacjonarne”.

W zależności od szkoły dentystycznej dentyści wyszkoleni za granicą muszą rozpocząć naukę na drugim lub trzecim roku konwencjonalnego programu. Istnieje także osobny, dwuletni program międzynarodowy specjalnie dla osób przenoszących się do USA.

Można także rozpocząć inny sposób rozwijania kariery zawodowej w USA, ale stwarza on zdecydowanie bardziej ograniczony dostęp do rynku pracy.

Ograniczone licencje dentystyczne
Wysoko wykwalifikowani stomatolodzy przeszkoleni za granicą mogą pracować jako wykładowcy w szkole dentystycznej. Zwykle licencje takie są ważne przez rok i można je odnowić na maksymalnie pięć lat. Każdy stan, posiadający szkołę dentystyczną, w tym Massachusetts, Connecticut i Pensylwania, zezwala na przyznawanie licencji podczas zatrudnienia na wydziale. Pojawiły się sygnały o wprowadzeniu takiego rozwiązania w stanie Nowy Jork.

Minnesota
To jedyny stan w USA, który przyznaje amerykańską licencję dentystyczną bez dodatkowego szkolenia.

Wymagane jest jednak zdanie egzaminów NBDE i TOEFL.

Po zdaniu tych egzaminów można przystąpić do egzaminu tzw. porównawczego w Minnesocie poprzedzającego egzamin na licencję kliniczną. To trzyletnia licencja, pozwalająca na pracę pod nadzorem dentysty z licencją w stanie Minnesota. Po tym czasie można starać się o nieograniczoną licencję.

Teksas
Okazuje się, że zagraniczny dentysta kwalifikuje się do uzyskania licencji w Teksasie, jeśli uzyska dyplom z zakresu zdrowia dentystycznego.

Programy dla absolwentów i specjalistów
Istnieje dziewięć specjalizacji z certyfikatem CODA (Commission on Dental Accreditation) - niektóre przyjmują zagranicznych dentystów. Zazwyczaj jednak na tej podstawie można pracować tylko w określonych stanach.