Cieszyński: na dniach będzie więcej zakażeń

ms
07-08-2020, 13:43
- Wyniki badań, które spłyną przez weekend, powiększą liczbę przypadków zakażenia koronawirusem - powiedział 7 sierpnia wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceminister Cieszyński przekazał, że obecnie badania w regionach z najwyższą liczą zakażeń prowadzone są na szeroką skalę. Dodał, że w Małopolsce od rana przebadano ponad tysiąc osób. Można się spodziewać, że wyniki tych badań, które spłyną do nas przez weekend, powiększą liczbę przypadków w najbliższych dniach - mówił Cieszyński.

Dodał, że badania przesiewowe prowadzone są m.in. w zakładach pracy. - Wspieramy przedsiębiorców, aby zapewniali bezpieczną pracę swoim pracownikom. Stąd szeroki program badań przesiewowych - powiedział wiceminister.

Zaznaczył, że sytuacja nie dotyczy całego kraju. - Większość województw - województwa nadmorskie, województwo warmińsko-mazurskie, gdzie wskazywano na duże ryzyko rozprzestrzeniania się choroby, jest "na zielono", na poziomie, który w naszej ocenie jest bezpieczny - powiedział wiceminister.

Podkreślił, że Ministerstwo Zdrowia reaguje na bieżąco na zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju, stąd zapowiadane obostrzenia, które dotkną kilkunastu powiatów. Są to powiaty, które mają najwięcej nowych przypadków zachorowań na COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców - powiedział wiceminister.