Kanada: dentyści badani na obecność koronawirusa przez najbliższy rok

en
03-08-2020, 10:12
Na ile maska typu N95 chroni przed infekcją, a procedury generujące aerozol zwiększają jej ryzyko ustali specjalny program badawczy, prowadzony przez 12 miesięcy wśród dentystów.

Pandemia  COVID-19 pojawiła się w Kanadzie w marcu 2020, w odpowiedzi wprowadzono zakaz wykonywania rutynowych zabiegów stomatologicznych i opiekę medyczną ograniczono jedynie do pilnych przypadków. W różnych rejonach Kanady wprowadzono też odmienne zalecenia dotyczące stosowania  środków ochrony indywidualnej oraz przeprowadzania zabiegów związanych z wysokim ryzykiem zakażenia.  

Ponadto mimo że z czasem w niektórych prowincjach pozwolono dentystom otworzyć gabinety, jednak nie mogli liczyć na wydajną pomoc w kwestii zaleceń ws kontroli transmisji wirusa, czy poszczególnych procedur.

Rozpoczęły się prowadzona na McGill University Faculty of Dentistry badania kohortowe dentystów (metodą kwestionariuszy wypełnianych online) zapożyczonych od Światowej Organizacji Zdrowia, by oszacować wysokość ryzyka zakażenia koronawirusem wśród pracowników służby zdrowia.  Co cztery tygodnie będą pobierane próbki śliny do testów na obecność SARS-CoV-2. Statystyczna analiza wyników pozwoli oszacować zachorowalność i częstość występowania przypadków COVID-19  w populacji dentystów oraz wysokość ryzyka związanego z zabiegami produkującymi duże ilości aerozolu.

 

Więcej: DentistryToday.com