Koronawirus: dentyści zastąpili w obowiązkach służby sanitarne

ms
30-07-2020, 14:25
Zakażeni koronawirusem dentyści z Saint-Aubin-d'Aubigné na własną rękę zaczęli ostrzegać swoich pacjentów przed niebezpieczeństwem.

Dentysta z Saint-Aubin-d'Aubigné (Francja), gdy zaczął odczuwać trudne do wyjaśnienia zmęczenie – poddał się padaniu w kierunku koronawirusa. Wynik był pozytywny. Zakażona okazała się także jego żona.

Na liście osób, z którymi małżeństwo miało kontakt znalazły się cztery asystentki dentystyczne oraz dwójka innych dentystów. Wykaz ten trafił do urzędników Podstawowego Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych (CPAM), wspomniano w nim nie tylko o pracownikach lecznicy stomatologicznej, ale także o dwustu pacjentach, którzy byli w ostatnich dniach leczeni przez dentystów zakażonych lub podejrzanych o zakażenie.

Informacje dotyczące pacjentów zignorowali jednak urzędnicy służb sanitarnych.

- Pacjenci dentystów nie są uważani za zagrożonych ze względu na sprzęt ochronny, w jaki wyposażeni są specjaliści, pracujący w gabinetach stomatologicznych - informuje CPAM. Monitorowanie zostanie uruchomione tylko w szczególnych przypadkach, ale decyzja o tym należy do ARS (Regionalnej Agencji Zdrowia).

W związku z zaistniałą sytuacją dentyści sami ostrzegli wszystkich swoich pacjentów, że są nosicielami koronawirusa i że przy najmniejszych oznakach zakażenia muszą zgłaszać się na badanie przesiewowe, aby zapobiec rozwinięciu się ogniska choroby.

Kilku mieszkańców miasta poddało się testom zorganizowanym przez dentystów. Równocześnie burmistrz miasta opublikował dekret, w którym poprosił mieszkańców o noszenie maseczek, gdy poruszają się po ulicach Saint-Aubin-d'Aubigné.