Sprawdzają pacjentów dentystki zakażonej koronawirusem

ms
29-07-2020, 07:23
Badania potwierdziło, że dentystka z Giżycka zakażona jest koronawirusem. Kwarantannie ma być poddanych ponad 70 osób, które miały z nią kontakt, wśród nich większość to pacjenci.

Dentyści są pracownikami ochrony zdrowia szczególnie narażonymi na kontakt z koronawirusem, bo pracują w obrębie jamy ustnej pacjentów, którzy podczas zabiegu nie moa przecież mieć założonej maseczki. Okazuje się, że także pacjenci ponoszą – chociaż mniejsze – ryzyko. Taka sytuacja wystąpiła w jednym z gabinetów stomatologicznych w Giżycku.

Dentystka zaraziła się wirusem od swojego syna, który zachorował wcześniej. Z kolei on zainfekowany został przez dziadków na stałe mieszkających w USA, także chorych.

Z uwagi na fakt, że dentystka od pewnego czasu źle się czuła, nie przyjmowała pacjentów jeszcze zanim poddano ją testom na wykrycie wirusa. Niezależnie od nieobecności stomatolog w pracy – decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Giżycku ponad 70 osób, głównie pacjentów, będzie musiało przejść kwarantannę.

To sytuacja, z którą lekarze dentyści muszą się liczyć wykonując w czasach pandemii zawód, ale także z takim zagrożeniem liczyć się muszą ich pacjenci.