Koronawirus: MZ rozważa wznowienie niektórych obostrzeń

ms
27-07-2020, 10:37
Ministerstwo Zdrowia ocenia, że liczba zachorowań pod koniec sierpnia może dochodzić do 800 dziennie. W związku ze spodziewaną jesiennym wzrostem zachorowań na COVID-19 resort opracowuje kolejną strategię walki z pandemią. Mogą wrócić obostrzenia.

Kraska mówił w Programie Trzecim Polskiego Radia o zniesieniu ograniczenia pracy w jednym miejscu dla personelu medycznego opiekującego się pacjentami z COVID-19. 

- Praktyka pokazała, że personel medyczny niechętnie pracuje tylko w jednym miejscu. Mieliśmy dużo odejść lekarzy ze szpitali jednoimiennych. Nawet nie chodziło o pieniądze. Tych pacjentów w szpitalach jednoimiennych było niedużo. Jeżeli np. chirurg nie operuje, traci wprawną rękę. Myślę, że to był też jeden z powodów, dla których lekarze szukają innego miejsca pracy - zauważył Waldemar Kraska.

Według rozmówcy Polskiego Radia możliwe będzie ponowne wprowadzenie obostrzeń na przykład noszenie maseczek na ulicy, a dokładnie zakrywania nimi twarzy.

MZ chce do końca sierpnia wypracować strategię na jesień jeśli chodzi o testowanie, szczepienia, szpitale jednoimienne. Będziemy mieć dokładny plan, jak postępować - powiedział wiceminister.

Waldemar Kraska poinformował, że w tym roku resort będzie popularyzował szczepienia przeciwko grypie, które być może będą bezpłatne dla pracowników ochrony zdrowia i osób starszych.

Waldemar Kraska powiedział, że duże ogniska zakażeń są głównie w zakładach pracy. Wymienił śląskie kopalnie Bielszowice, Chwałowice i Silesia. Te trzy kopalnie będą przechodziły rygorystyczny reżim sanitarny, ale kopalnie nie będą zamykane  - powiedział Waldemar Kraska.

- Trudno w tej chwili wygasić gospodarkę. Musimy w dalszym ciągu szeroko testować pracowników dużych zakładów pracy i wzmóc reżim sanitarny - stwierdził wiceminister zdrowia.