Zmiany śluzówki jamy ustnej objawem COVID-19

en
24-07-2020, 09:01
Rozprzestrzenione zmiany w jamie ustnej to jeden z symptomów infekcji SARS-CoV-2. Pojawiają się około 12 dni po pierwszych innych objawach infekcji koronawirusem. Dentysta, zanim przystąpido innych procedur, powinien badając jamę ustną pacjenta zwrócić uwagę, czy błona śluzowa nie ma zmian.

Wysypka na skórze była już odnotowywana jako objaw COVID-19, w kilku badaniach wykazywano także owrzodzenie jamy ustnej, jednak nie było do tej pory doniesień na temat wysypki na błonie śluzowej, która przyjmuje formę niewielkich punktów.

- Obecno ść wysypki to znak ostrzegawczy, że infekcja może mieć podłoże wirusowe, napisał dr Juan Jimenez-Cauhe, dermatolog z Hospital Universitario Ramon y Cajal, w Madrycie.

Im dłużej trwa epidemia COVID-19, tym bardziej wydłuża się lista objawów zakażenia SARS-CoV-2. Początkowo za najpowszechniejsze uznawano za nie gorączkę, ból gardła, ból głowy. Dołączono do nich także biegunkę, utratę smaku i zapachu oraz  zmiany na skórze - w tym zapalenie drobnych naczyń oraz zmiany przypominające ospę. Naukowcy sugerują, by uwzględnić także objawy występujące w jamie ustnej. 

Różnego typu wysypkę na błonie śluzowej jamy ustnej stwierdzono u 6 z 21 pacjentów (w wieku 40-69 lat) hospitalizowanych z powodu potwierdzonego COVID-19. Na sześciu pacjentów z objawami w jamie ustnej, były cztery  kobiety.

Obserwacje te wymagają potwierdzenia w większej grupie pacjentów.

Więcej: JAMA Dermatology